Hasta ziyaretinin, açık kalp ve diğer cerrahi girişim geçiren hastalarda, kalp hızı ve tansiyon arteryele etkisinin araştırılması
Analysis of the effect of visits of patient on heart rate and tension arterial in patients having open heart surgery and other surgical interventions
  1. Tez No: 271957
  2. Yazar: DİLEK KESİN ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma, hasta ziyaretinin açık kalp ve diğer cerrahi girişim geçiren hastalarda, kalp hızı ve tansiyon arteryele etkisinin araştırılması amacıyla deneysel olarak yapıldı.Medical Park Göztepe Hastanesi'nde tedavi gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden, 52 açık kalp ameliyatı geçirmiş olgular ve 54 diğer cerrahi girişim geçiren olgular olmak üzere 106 hasta araştırma kapsamına alındı.Veri toplama aracı olarak; olguların sosyo-demografik özelliklerini içeren anket formu ve Spielberger'in Durumluk ? Süreklik Anksiyete Envanteri kullanıldı. Hastaların kan basıncını ölçmek için açık kalp ameliyatı olmuş olgularda invaziv arteryel moniterizasyon, diğer cerrahi girişim geçiren hastalarda tansiyon manşonu kullanıldı.Çalışmada istatistiksel analizler SPSS 10.0 programı ile yapıldı.Verilerin değerlendirilmesinde student t testi, Mcnemar testi, Chi-Square testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The present study was descriptively carried out in order to examine the effect of visits of patients on heart rate and tension arterial in the patients having an open surgery and other surgical interventions before.106 patients were included in the study that were under treatment in Medical Park Göztepe Hospital and accepted to take part in the study, 52 of whom had open heart surgeries and 54 of whom had other surgical interventions.As a data collection tool, the questionnaire form which includes the socio-demographic characteristics of the cases and the State-Continuity Anxiety Inventory of Spielberger were used. Invasive arterial monitorization was used in the cases that had open heart surgery in order to measure their blood pressures, while tension cuff was used in the patients with other surgical interventions.The statistical analyses were performed using the SPSS 10.0 program in the study. In analyzing the data, student t test, Mcnemar test, Chi-Square test and Pearson Correlation analysis were used.