Hemşirelikte güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerine etkisi
Effect on organizational commitment to strengthen nursing
  1. Tez No: 435695
  2. Yazar: FADİME ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma hemşirelikte güçlendirmenin örgütsel bağlılığa etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırma bir üniversite, bir eğitim ve araştırma hastanesi ve bir özel hastanede çalışan 433 hemşireye anket uygulanarak SPSS 22 programında değerlendirilmiştir. Veri toplama araçları, Sosyo-demografik veriler, örgütsel bağlılık ve personel güçlendirme ölçeği kullanılmıştır. Örgütsel bağlılık ölçeği Cronbach Alpha değeri 0,89'dur. Personel güçlendirme ölçeği Cronbach Alpha değeri 0,92'dir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, Anova analizi, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey was conducted in a descriptive way in order to determine the effect of strengthening to organizational commitments in nursing. The survey was implemented to 433 nurses who are work in a university, a training and research hospital and a private hospital and the survey was evaluated in SPSS 22 program. Data collection tools were used, which are socio-demographic datas, organizational commitment scale and personnel strengthening scale. Organizational commitment scale Cronbach Alpha value is 0.89. Personnel strengthening scale Cronbach Alpha value is 0.92. Defining statistics, independent paradigm t test, Anova analysis and Pearson Correlation analysis were used on data analysis.