İç hastalıkları kliniğinde yatan kronik hastalığa sahip hastaların öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining the learning needs of the patients who have chronic disease and stay in the internal diseases clinic
- Tez No: 271961
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyada ve ülkemizde hızla ilerleyen kronik hastalıklar bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Kronik hastalar hastaneye daha sık ve uzun süre yatmaktadırlar. Kronik hastaların yaşam kalitelerinin yüksek düzeyde tutulabilmesi ve öz bakım güçlerinin artırılması için hastalıkları hakkında bilgiye ihtiyaçları vardır. Bu araştırma kronik hastaların taburculuk dönemindeki öğrenim gereksinimlerini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma İstanbul'da bir devlet hastanesinde dahiliye kliniğine yatan KOAH, KBY, DM tanısı alan 200 hasta ile gerçekleştirildi. Verileri toplama aracı olarak hasta öğrenim gereksinimleri ölçeği kullanıldı. Verilerin analizi için SPSS 17.0 programında, T testi, Anova testi, Tukey testi, Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Hastaların çoğunluğunun 61 ve üstü yaşta olduğu, %96 gibi büyük çoğunluğunun sosyal güvencesinin olduğu, %19'unun okuma-yazma bilmediği saptandı. Hastalar en fazla tedavi ve komplikasyonlar konusunda, en az toplum ve izlem konusunda öğrenme ihtiyacı duymaktadır. Hastalık tanı süresi uzun olan hastalar ilaçlar, toplum ve izlem, tedavi ve komplikasyonlar konusunda öğrenme ihtiyacı duymamaktadırlar. Yaş grubu 50 yaş ve altında olan hastalar tedavi ve komplikasyonlar konusunda öğrenme ihtiyacı duymamaktadır. Sonuç olarak kronik hastalığı olan hastaların taburculuk sürecinde hastaneden ayrılmadan önce yüksek derecede öğrenime gereksinimleri olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The chronic diseases that are spreading quickly around the world and our country affect the quality of life of individuals, negatively. Patients with chronic diseases are hospitalized for longer period and frequently. To keep their quality of life at high level and to increase their self-care abilities, patients with chronic diseases need training about their illnesses. This study was performed to determine the training requirements of patients with chronic diseases in their discharge term. The research was studied with 200 patients who has been diagnosed with COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease), CRF (Chroic Renal Failure), DM (Diabetes Mellitus) in internal ward of a state hospital in İstanbul. To collect the data, the training requirements of patients scale has been used. The data were analyzed by T Test, Anova Test, Tukey Test and Pearson Correlation Analyze in SPSS 17.0 (Statistic Program for Social Science). It was determined that most of the patients are age of 61 and older, the most of them like 96% have social insurance, 19% of them are uneducated. The patients need information mostly about treatment and complications, and less about community and screening. The patients who have longer diagnose period do not need information about medications, community and monitoring, treatment and complications. The patients that are age of 50 and younger do not need information about treatment and complications. As a result, it is observed that patients with chronic diseases need high level training before leaving the hospital, during the discharge period.