Acil serviste geçici iskemik atak ve akut iskemik inme hastalarında nörogörüntüleme ile optik sinir kılıf çapının prognozu öngörmedeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of optic nerve sheath diameter in prediction of prognosis in patients with transient ischemic attack and acute ischemic stroke in the emergency department with neuroimaging
  1. Tez No: 941290
  2. Yazar: İREM YILDIRIM ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda bilgisayarlı tomografi ile optik sinir kılıf çapı ölçümünün, akut sürede başvuran iskemik inme hastaları ile geçici iskemik atak hastalarının ayırıcı tanısında ve prognozun öngörülmesinde etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu tek merkezli, retrospektif çalışmamız, 01.07.2021-01.07.2024 tarihleri arasında, hastanemiz acil servisine başvuran, 18 yaş üstü, semptom süresi 4.5 saatten kısa olan, iskemik inme ve geçici iskemik atak tanısı alan 348 hastanın, 174 kişilik kontrol grubuyla karşılaştırılması ile gerçekleştirilmiştir. Veri hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden elde edilmiştir. Çalışmadan verilerinde eksiklik bulunan, hemorajik inme tanısı alan, göz hastalığı öyküsü olan hastalar dışlanmıştır. Geçirilmiş serebrovasküler hastalık öyküsü olan hastalardan ise modifiye rankin skoru
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to evaluate the effectiveness of optic nerve sheath diameter measurement with computed tomography in the differential diagnosis and prediction of prognosis of patients with ischemic stroke and patients with transient ischemic attack who presented in the acute period. Material and Method: This single-center, retrospective study was conducted by comparing 348 patients who were over the age of 18, had symptom duration of less than 4.5 hours, and were diagnosed with ischemic stroke and transient ischemic attack, who applied to our hospital emergency department between July 1, 2021 and July 1, 2024, with a control group of 174 people. Data were obtained from the hospital information management system. Patients with missing data, diagnosed with hemorrhagic stroke, and a history of eye disease were excluded from the study. Among patients with a history of previous cerebrovascular disease, patients with a modified Rankin score of