Ankara İli Gölbaşı İlçesi 2 No'lu Sağlık Ocağı bölgesinde 15-49 yaş dilimi şiddet gören ve görmeyen kadınlarda Beck Depresyon Ölçeğine göre depresif öğe yükü
In the area of Number Two Health Center in Province of Ankara, County Gölbaşı, depressive factor load among women between the ages of 15-49 both being exposed to violence and not being exposed to violence in accordance with the Beck Depression Scale
  1. Tez No: 272040
  2. Yazar: SERAP ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Doğurganlık dönemi, kadınların ruhsal sağlıklarını etkileyebilecek pek çok stres etkeni ile karşılaştıkları bir dönemdir. Bu stres etkenlerinden biriside şiddettir. Bu araştırma da, Ankara İli Gölbaşı İlçesi 2 No'lu Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan 15-49 yaş arasında şiddet gören ve görmeyen kadınların Beck Depresyon Ölçeği'ne göre depresyon öğe yükünün karşılaştırılması amacıyla yapılmış kesitsel ve topluma dayalı bir çalışmadır.Ankara İli Gölbaşı İlçesi 2 No'lu Sağlık Ocağı Bölgesinde yaşayan 15-49 yaş grubunda yer alan 1304 kadından basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 300 kadın örnekleme alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 29 sorudan oluşan anket formu ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizde Ki-kare, Student t-testi, Mann Whitney-u testi ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda kadınların %37,7'sinin ilkokul mezunu olduğu, %72,0'ının herhangi bir işte çalışmadığı, %91,3'ünün evli olduğu, %6,3'ünün aylık ortalama gelirinin asgari ücret olduğu belirlenmiştir. Yine kadınların %40,0'ının son bir yıl içerisinde aile içi şiddete maruz kaldığı, şiddete maruz kalanların %41,7'sinin duygusal (psikolojik/sözel) şiddet türüne maruz kaldığı, %72,0'ının eş şiddetine maruz kaldığı, %47,0'ının şiddet uygulanma sıklığı için ``2-3 ayda bir, yıl içinde birkaç kere ve belli olmuyor'' yanıtını verdiği, %45,8'inin maruz kaldığı şiddet sonrası tepkisiz kaldığı, %81,7'sinin şiddet sonrası ruhsal sağlık problemleri yaşadığı, %6,7'sinin kadınların şiddeti haketiğini belirttiği saptanmıştır.Araştırmaya katılan kadınların Beck Depresyon Ölçeği puan ortalaması 12,79±7,231; son bir yıl içerisinde şiddet gören kadınların Beck Depresyon Ölçeği puan ortalaması 16,42±7,980 şiddet görmeyen kadınların ise Beck Depresyon Ölçeği puan ortalaması 10,38±5,509 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The period of fertility is a period in which women experience several stress factors that might affect their mental health. One of the stress factors is violence. Being based upon cross sectional and society, this research is a case-control study done with the aim of comparing the depression factor loads among women, living in the area of Number Two Health Center in Province Ankara, County Gölbaşı, between the ages of 15-49 being and not being exposed to violence in accordance with Beck Depression Scale.300 women are selected as samples with the random sampling method among 1304 women, between the ages of 15-49, living in the area of Number Two Health Center in Province Ankara, County Gölbaşı. In the research, a questionnaire, consisting of 29 questions, and the Beck Depression Scale are used as data collection tools. For the statistical analysis; Chi-square test, Student t-test, Mann-Whitney-u test and Kruskal-Wallis test are used.In the research result, it is determined that 37,7% of these women are graduated from elementary school, 72% of them do not work, 91,3% of the women are married and 6,3% of them have subsistence wages as average monthly income. It is also stated that 40% of these women have been exposed to domestic violence in the last year, 41,4% of the women being exposed to violence are subjected to emotional (psychological/verbal) type of violence, 72% of them are exposed to spousal violence, 47% of the women responded for the sequence of using violence as ?it happens once in 2-3 months, a few times in a year and it is not definite?, 45,8% of them are unresponsive after being exposed to violence, 81,7% of them experience mental problems after the violence and 6,7% of these women say that women deserve violence.It is found that Beck Depression Scale?s average point of the women who participated in the research is 12,79±7,231; Beck Depression Scale?s average point of the women being exposed to violence in the last year is 16,42±7,980 and Beck Depression Scale?s average point of those who are not exposed to violence is 10,38±5,509.