Tecavüz suçlularında ve çocuk cinsel istismarcılarında suç analizi
Crime analysis in child sexual abusers and rapists
- Tez No: 272043
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLSEN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de cinsel suçlulara yönelik suçlu profilleme (psikolojik profilleme) ve risk değerlendirmesi yapılabilmesi için suçlu, suç ve mağdur özellikleri incelemektir.Araştırmada hükümlüler hakkında bilgi toplayabilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen cinsel suçlular için görüşme formu, tecavüze ve çocuk cinsel istismarına yönelik bilişsel çarpıtmalar soru formları ve kişilik bozukluklarından psikopatinin tespiti için de Levenson Psikopati Ölçegi (LSRP) kullanılmıştır.Araştırma kapsamında, Ankara L1 ve L2 Tipi, İstanbul Ümraniye T Tipi, Çankırı, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Adıyaman, Malatya, Elazığ ve Mersin E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında 18-65 yaş aralığında toplam 263 erkek hükümlüye ve karşılaştırma grubu olarak hiç suç işlememiş 18-65 yaş aralığında 100 erkek bireye görüşme formu ve ölçek uygulanmıştır. Araştırmada suç türü değişkenlerine göre ayrılan gruplar ile karşılaştırma grubunun söz konusu ölçek puan ortalamaları arasındaki farklılığın önemli olup olmadığını göstermek için bağımsız gruplar t testi; bağımsız değişkenler (gelişimsel değişkenler, suç ile ilgili değişkenler ve ölçeklerin toplam puanları) ile bağımlı değişken (suç türü) arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Kay-Kare Testi yapılmıştır.Bulgulara göre, çocukluğunda cinsel istismar mağduru olmuş olma durumu ile daha sonra çocuk cinsel istismarcısı olma arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukluğunda yetişkin bir erkek tarafından cinsel istismar mağduru olmuş olma durumu ile daha sonra erkek çocukları cinsel istismar mağduru etme durumu arasında istismarcısının cinsiyeti ile mağdurunun cinsiyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çocukluğunda cinsel istismar mağduru olduğu yaş ile daha sonra cinsel istismar ettiği çocukların yaşı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Alkol ve uyuşturucu kullanımı açısından cinsel suçlular ile hiç suç işlememiş kişiler arasında fark olduğu bulunmuştur. Suç zamanında alkollü olma ve uyuşturucu almış olma açısından cinsel suçlular arasında farklılık bulunmamıştır. Suç zamanında mağdurun alkollü olması ve uyuşturucu almış olması açısından cinsel suç türlerine göre değişen mağdurlar arasında fark olduğu bulunmuştur. Cinsel suçlular ile hiç suç işlememiş bireylerin cinsel suçlara yönelik bilişsel çarpıtma ölçek puanları arasında fark olduğu bulunmuştur. Cinsel suçlular arasında birincil ve ikincil psikopati ölçek puanları açısından anlamlı bir fark bulunamazken, cinsel suçlular ile hiç suç işlememiş bireyler arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.Araştırmanın sonuçları alanyazındaki ilgili çalışmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate potential relations between types of sex crime and the other variables with offender, offence and victim properties to achieve risk assessment and offender profiling about sex crimes in Turkey.In this study, scales that including Interviewing Tool For Sex Crimes which was developed by researcher was used for collecting data about prisoners? various characteristics, Cognitive Distortions Question Tools About Rape And Child Sexul Abuse, and Levenson Self Report Psychopathy Scale (LSRP) is used for determining psychopathy have been applied.Within the context of the study, the tool and the scale were applied to 263 adult male sex offenders who were in Ankara L1 and L2 Type, İstanbul Ümraniye T Type, Çankırı, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Adıyaman, Malatya, Elazığ and Mersin E Type Closed Prison with 100 adult male nonoffenders as comparing group. Independent Samples for T Test analyze were performed to compare the differences of average scale scores of groups which are divided according to the variables of psychopathy and type of crime. Chi-Square Test was performed to find independent variables (demographic variables, variables of crime and average scale scores) in prediction of dependent variable (type of crime).The results of the study indicated that it has been found a relationship between becoming a perpetrator and being a victim, being a victim by adult male, and between children? age who victimized and age which being victimized in childhood. There was no a relationship between victim? sex with abuser? sex between victimize to male children. The analyses significantly identified differences between sex offenders and nonoffenders in terms of use alcohol and drug. There was difference in the alcohol and drug consumption among their victims at the time of their offence, but there was no difference in the alcohol and drug consumption between the groups. This research showed that it has been found significantly differences in cognitive distortions regarding rape between the rapists and nonoffenders and child sexual abuse between the child sexual abusers and nonoffenders. Although, there was not significantly a difference between sex offenders in terms of primary psychopathy, and secondary psychopathy, there was significantly a difference between sex offenders and nonoffenders in terms of primary psychopathy, and secondary psychopathy.The findings of the present study were discussed in the light of the related literature.