A model for suppler qualıty system assesment and guided growth
  1. Tez No: 27205
  2. Yazar: HAKAN SADIK GÖRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Kalite bir mühendislik, pazarlama yada genel yönetim tanımlaması değil, bir müşteri belirlemesidir. Müşterininin devamlı değişen ve bu rekabetsel ortamda hareketli bir hedef teşkil eden beklentilerinin tatmin edilme derecesi ile ölçülür. Kalite organizasyonel basan ve şirket büyümesini sağlayan tek önemli sebep haline gelmiştir. Kuvvetli ve efektif kalite programlan yatırımları, kalite stratejilerine sahip şirketlerde mükemmel karlılık sonuçlan sağlamaktadır. Bu başarı pazar payındaki büyüme, toplam üretkenlikte artış, daha düşük kalite maliyetleri ve rekabet gücünde artış ile ispat edilmektedir. Bir çok hammadde, mamul ve yan-mamul firma dışından satın alınmakta ve nihai ürünün güvenilirliğine ve emniyetine etki etmektedir. Firma dışından gelen malzemelerin kontrolüne olan yaklaşımlar geçmişte farklı uygulamalar göstermiştir. Bir uçta firma dışından gelen malzemelere
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Quality is a customer determination, not an engineer's determination, not a marketing determination or a general management determination. It is based upon the customer's actual experience with the product or service, measured against his or her requirements-stated or unstated, always representing a moving target in a competitive market. Quality has become the single most important force leading to organizational success and company growth in national and international markets. The return on investment from strong and effective quality programs is providing excellent profitability results in firms with effective quality strategies. This is demonstrated by substantial increases in market penetration, by major improvements in total productivity, by much lower costs of quality, and by stronger competitive leadership. Many types of materials, components and subassemblies are purchased by companies and contribute to the ultimate reliability and safety of the end product in use. Activities for assuring the consistent high quality of purchased materials are therefore basic programs for total quality control. In the past, approaches to controlling the quality of incoming materials have ranged widely from the very informal to excessively rigid. At one extreme, there have been companies whose control of purchased materials has largely depended upon what might be thought as