Kornea naklinin adli bilimler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of corneal transplantation in terms of forensic science
- Tez No: 272140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. HÜLYA YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Göz Hastalıkları, Forensic Medicine, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kornea, görmemizi sağlayan gözün en üst tabakasıdır. Bazı hastalıklar ve travma neticesinde normal yapısını yitiren korneanın değiştirilmesi işlemine kornea nakli denilmektedir. Ülkemizde kesin sayı bilinmemekle birlikte yaklaşık 10.000'den fazla kornea bekleyen hasta mevcuttur.Ülkemizde yasal olarak bir engel olmamasına rağmen kornea temininde güçlük yaşanmaktadır. Bu amaçla göz hekimlerimize yönelik ?Kornea nakli ve kornea alımı konusunda hekimlerin farkındalıkları? konulu anket çalışması yapılmıştır.Anket sonuçlarına göre mesleki tecrübe ve yaş artışıyla birlikte yapılan kornea nakli sayılarında anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Ankete katılan göz hekimlerinin tüm yaş gruplarında oldukça büyük bölümünün Ulusal kornea bekleme listesi oluşturulmasına karşı oldukları görülmüştür. Yaş artışıyla doğru orantılı olarak artan tecrübe göz önüne alındığında izinsiz kornea alımı suçlamasıyla karşılaşma sıklıklarının da arttığı gözlemlenmiştir.TTB etik kurul görüşüne uyularak ölü yakınlarına kornea alımına ilişkin soru sorulmasının kornea alımını ciddi şekilde azaltacağı vurgulanmıştır. Donör adaylarından böbrek gibi diğer organlar kadar kornea alınamamasının nedenlerinde organ alım ekibinde göz hastalıkları uzmanının olmaması öne çıkmaktadır. Ankete katılan göz hekimlerinin mesleki kariyerleri göz önüne alındığında çoğunluğunun kornea temininde ulusal kornea bankası ağı oluşturularak bağış yapan donörlerden korneaların tamamına yakının alınmasının sağlanması ve belli merkezler dışında il ve ilçelerdeki hekimlerin eğitilip, alt yapının oluşturularak temin sayısının arttırılıp ulusal ağa aktarılması görüşünde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cornea is the outer layer of the eye that enables us to see. The operation of replacing cornea that loses its natural structure as a result of some diseases and trauma is called cornea transplantation. There exist approximately over 10.000 patients waiting for cornea in our country even though the precise number is not known.Although there is no legal impediment in Turkey, it is difficult to obtain cornea. For this purpose, survey titled ?Doctors awareness of cornea transplantation and taking? is conducted among ophthalmologists.Survey results show that there is a meaningful increase in the number of cornea transplantation in relation with professional experience and rising age. It is observed that the majority of the ophthalmologists of all age groups who have participated in the survey are against a National cornea waiting list. When experience that is directly proportional to age is taken into consideration, it is also observed that recurrences of accusations of unauthorized cornea taking increase.In accordance with TTB ethical committee?s view, it is underlined that asking questions to dead people?s relatives regarding cornea taking will decrease cornea taking considerably. Among the reasons why transplanting cornea from donors is not so common as other organs like kidney, absence of ophthalmologists in the team of organ taking comes into prominence. When professional career of ophthalmologists who have participated in the survey is taken into consideration, the majority is in the view that in order to obtain cornea, by establishing a national cornea bank network, obtaining cornea from almost all donors must be ensured, doctors must be trained in many cities and districts, and by laying a foundation, the number of donors must be increased and transformed to the national network.