Omuz patolojilerinde manyetik rezonans artrografik inceleme ve artroskopik cerrahi bulguları ile karşılaştırılması
Magnetic resonance arthrographic evaluation in shoulder pathologies and comparison with surgical arthroscopic findings
- Tez No: 272170
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF KIZILKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
MR artrografinin omuz eklemi hastalıklarını değerlendirmedeki etkinliği araştırılmış, bulgular artroskopik cerrahi bulguları ile karşılaştırmalı değerlendirilmiştir.Omuz ağrısı, hareket kısıtlılığı ve omuz çıkığı şikayeti ile gelen 78 hastaya konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme sonrasında MR artrografi tetkiki yapılmıştır. MR artrografi tetkiki için, ultrason eşliğinde 20-gauge spinal iğne ile omuz eklemine 12-16 ml seyreltilmiş gadolinyum çözeltisi enjekte edilerek kapsülde distansiyon sağlandı. MR artrografi çekimleri 1,5 Tesla alan gücündeki MR cihazında yapıldı. Tetkik, eklem içine kontrast madde enjeksiyonu da dahil olmak üzere yaklaşık olarak 35 dakika sürdü. MR artrografi tetkiki sonucuna göre operasyon endikasyonu konulan 25 hastaya artroskopik cerrahi yapıldı. MR artrografi bulguları ile artroskopik cerrahi bulguları karşılaştırıldı. MR artrografinin omuzdaki lezyonları tespit etme başarısı değerlendirildi.Çalışma kapsamına alınan 25 olgu, impingement grubu (rotator kaf yırtıkları) ve instabilite grubu (labral lezyonlar) olarak iki gruba ayrıldı. İmpingement grubunda 8 olgu, instabilite grubunda 17 olgu vardı. 25 olguda, MR artrografi ile 54 adet lezyon tespit ettik. Artroskopik cerrahi sonrasında 50 lezyon saptandı. MR artrografi sonrası tespit edilen 54 lezyondan 48 tanesi artroskopik cerrahi ile doğrulandı. Altı adet yanlış olarak değerlendirilen lezyonun dört tanesi superior labrum anterior posterior yırtığı tip 1 lezyonu idi. SLAP tip 1 lezyonları manyetik rezonans artrografide biceps labral komplekste dejeneratif sinyal değişikliği olarak izlenmektedir. Biceps tendonunda ve labrum bütünlüğünde bozulma yoktur. Bu yüzden artroskopik cerrahi sırasında tespit edilmemesi doğal olarak karşılandı. MR artrografi ile bir olguda superior glenohumeral ligaman yırtığı ve bir olguda Buford kompleksi ayırt edilemedi. MR artrografi ile impingement ve instabilite grubu hastalarda saptadığımız lezyonları artroskopik cerrahi sonuçları ile karşılaştırdığımızda (48/50) %96 oranında doğru sonuca ulaştık. Her bir lezyon için MR artrografi ile artroskopik cerrahi bulguları arasındaki ilişki ?=0.05 anlamlılık düzeyinde Fisher's exact Ki-kare testi kullanılarak saptandı. İstatistiksel analiz sonucunda 7 lezyon için anlamlı ilişki bulunurken, 4 lezyon için anlamlı ilişki bulunmadı.Manyetik rezonans artrografi omuz patolojilerini değerlendirmede başarılı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The effectivity of magnetic resonance arthrography in evaluation of shoulder joint diseases was investigated, and the findings were evaluated in comparison to those of surgical arthroscopy.78 patients referred with arthralgia, limited movements and shoulder luxation were investigated by MR arthrography after conventional magnetic resonance imaging. 12-6 ml diluted gadolinium solution was injected to the shoulder joint using 20-gauge spinal needle under ultrasound guidance for MR arthroscopic examination, and distension of the capsula was obtained. MR arthrografi was taken using an MR instrument with 1.5 Tesla power. The examination took approximately 35 minutes, including intra-articulary contrast material injection. 25 patients who were indicated for surgery accorfing to MR arthrography examination underwent surgical arthroscopy. MR arthrographical findings were compared to those of surgical arthroscopy. The efficiency of the MR arthrography to diagnose shoulder lesions was evaluated.25 patients were included to the study and they were divided to two groups, which were impingement group (rotator cuff lacerations) and instability group (labral lesions). We found 54 lesions by MR arthography in 25 patients. 50 lesions were found after surgical arthrography. Of 54 lesions, 48 were confirmed by surgical arthroscopy. Four out of six lesions which were wrongly evaluated were type 1 superior labrum anterior posterior laceration. Type 1 SLAP lesions are seen as degenerative signal change in biceps labral complex in magnetic resonance arthography. There is not any impairment the biceps tendon and in the integrity of the labrum. Therefore, it was natural not to be found during the surgical operation. Superior glenohumoral ligament laceration in a case and Buford complex in another case were not diagnosed by MR arthrography. The comparison of the lesions found in impingement and instability groups by MR arthography and the results of the surgical arthrography (48/50) showed correct results in 96% of the cases. For each lesion, the correlation between MR arthrography and surgical arthrography in significance level of ?=0.05 was calculated by using fischer?s exact ?2 test. ;The statistical anlayse showed significant result in 7 lesions and non-significant result in 4 lesions.Magnetic resonance arthrography was found as a successful method to evaluate the shoulder pathologies.