Okskarbazepin tedavisi alan epileptik çocuklarda kemik mineralizasyonunun değerlendirilmesi
Assesment of bone mineralisation in children treated with Oxcarbazepine
- Tez No: 272197
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Okskarbazepin Tedavisi Alan Epileptik Çocuklarda KemikMineralizasyonunun DeğerlendirilmesiAntepileptik ilaçların son derece genis bir yan etki yelpazesi mevcuttur. Sonyıllarda bazı antiepileptik ilaçların kemik mineralizasyonunu etkileyerek osteopeniveya osteoporoza neden olduklarını gösteren çalısmalar yayınlanmıstır. Biz de buçalısmada, özellikle parsiyel nöbetlerin tedavisinde sık kullanılan yeni nesil birantiepileptik ilaç olan okskarbazepinin kemik mineralizasyonu üzerine etkisinideğerlendirmeyi amaçladık.Çalısma en az bir yıldır okskarbazepin tedavisi alan 44 idiyopatik epilepsili ve33 kontrol olmak üzere toplam 77 çocuk üzerinde yapıldı. Kemik mineralizasyonunudeğerlendirmek amacıyla çalısma ve kontrol grubundaki çocukların serum kalsiyum,fosfor, alkalen fosfataz, parathormon, osteokalsin, kalsitonin, 25 Hidroksi vitamin D3düzeyleri ve kemik mineral yoğunluğu ölçülerek istatistiksel olarak karsılastırıldı.Çalısma ve kontrol grupları arasında serum kalsiyum, fosfor, osteokalsin,kalsitonin, 25 Hidroksi vitamin D3 ve kemik mineral yoğunluğu arasında istatistikselolarak anlamlı bir fark saptanmadı. Ancak alkalen fosfataz ve parathormon düzeyleri,çalısma grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede dahayüksek saptandı. Bu bulgular, uzun süreli okskarbazepin tedavisinin kemikmetabolizmasını etkileyerek osteopeni veya osteoporoza yol açabileceğinidüsündürmektedir.Anahtar kelimeler : Okskarbazepin, alkalen fosfataz, parathormon, kemik mineralyoğunluğuYazar Adı : Tbp.Kd.Yzb. Oğuzhan BABACANDanısman : Prof.Tbp.Kd.Alb. Rıdvan AKIN
Özet (Çeviri)
Assesment of Bone Mineralisation in Children Treated WithOxcarbazepineAntiepileptic drugs have very wide side effects spectrum. Recently, in manystudies, it has been shown that some antiepileptic drugs have caused osteopenia orosteporosis by affecting the bone mineralisation. We have aimed assesment theeffects of oxcarbazepine, which has a new generation antiepieptic, especially used inpartial epilepsy, on bone mineralisation in this study.Forty-four idiopathic epileptic children treated with oxcarbazepine at least oneyear and thirty-three healthy children were assesed. Serum calcium, phosphorus,alkaline phosphatase, parathormone, osteocalcin, calcitonin, 25 hydroxy vitamin D3and bone mineral density were measured and compared with each other statistically.There were no significant differences between the study and control groups forserum levels of calcium, phosphorus, osteocalcin, calcitonin, 25 hydroxy vitamin D3and bone mineral density, but alkaline phosphatase and parathormone levels in thestudy group were stastically higher than control. According to these findings, weconsider that long term oxcarbazepine therapy may cause osteopenia orosteoporosis by affecting bone metabolism.Keywords : Oxcarbazepine, alkaline phosphatase, parathormone, bone mineraldensity.Author : Oguzhan BABACAN, MDCounsellor : Rıdvan AKIN, MD, Professor of Pediatrics