Akut koroner sendromlu hastalarda gama glutamil transferaz ilişkisi
Gamma-glutamyltransferase levels of the patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 272199
- Danışmanlar: PROF. DR. S. HÜRKAN KURŞAKLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Akut koroner sendromlar (AKS), kardiyovasküler mortalite ve morbiditeninesas nedenleridir. AKS'da esas patofizyolojik mekanizma, aterom plağınınanstabil dönüsümü ve rüptürüdür. AKS patofizyolojisinde, oksidatif veinflamatuar olayların önemli rolünün olduğu gösterilmistir. Gama-glutamiltransferaz (GGT), antioksidan glutatyon resentezini sağlayan bir plazmamembran enzimidir. Aterom plak olusumu ile ilgili oksidatif olaylarda GGT'ninrol aldığı gösterilmistir. GGT plak biyolosini etkileyerek AKS patofizyolojisinderol oynayabilir.Ekim 2008 ?Haziran 2009 yılları arasında akut koroner sendrom tanısıylaGülhane Askeri Tıp Akademisi Kardiyoloji Kliniğine basvuran 138 hastalanınGGT düzeylerine bakıldı.Hastaların GGT değerleri 45,99±25,21 U/L olarak bulundu. Ortalama yas59,83±13,34 erkek oranı %76.81 ( 106/138 ) olarak bulundu. HT olan gruptaGGT düzeyi 44.00 U/L, HT olmayan grupta ise 40.00 U/L olarak bulundu. DMolan grupta GGT düzeyi 42.50 U/L , DM olmayan grupta ise 42.00 U/L olarakbulundu. HT ve DM açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlıfark bulunamadı (p > 0.05). LVEF % 45 hastalarda ise 40.50 U/L olarak bulundu. Çalısmadaki LVEF %45 altındaki hastalarda GGT düzeyleri daha yüksek olarak bulundu ve buyükseklik istatistiksel olarak anlamlıydı (p < 0.05). Bypass öykülerine göre ikigruba ayrılıp bunların GGT düzeyleri karsılastırıldı. Çalısmadaki bypassöyküsü olan hastaların GGT düzeyinin 53.00 U/L, bypass öyküsü olmayanhastaların GGT düzeyi 40.00 U/L olarak bulundu. Çalısmadaki bypassöyküsü olan hastalarda GGT düzeyleri istatistiksel olarak daha yüksekbulundu (p < 0.05). Ancak çalısmaya alınan hastalar bypass öykülerine göreLVEF < % 45 ile > % 45 gruplarına göre de GGT düzeyleri açısındankıyaslandığında bypass öyküsü olmayan LVEF < % 45 GGT düzeyi 43.00U/L, bypass öyküsü olmayan LVEF > % 45 GGT düzeyi 39.50 U/L olarakbulundu. Bypass öyküsü olan LVEF < % 45 GGT düzeyi 76.50 U/L (42-116)iken bypass öyküsü olan LVEF > % 45 hastalarda GGT düzeyleri 51.50U/Lolarak bulundu. Böylece bypass öyküsü olup LVEF < % 45 hastalardaGGT düzeylerinde belirgin bir yükseklik olup bu fark istatistiksel olarakanlamlıydı (p < 0.05). Bypass öyküsü olmayanlarda ise bu fark istatistikselolarak anlamlı değildi (p > 0.05).Akut koroner sendromda GGT düzeyi referans değerin üst sınırına yakınbulundu. GGT düzeyleri açısından en önemli iliski akut koroner sendromlabasvuran bypass öyküsü olanlar hastalarda bulundu. Koroner arter hastalığıiçin risk faktörleri olan diğer durumlarla GGT düzeyleri arasında anlamlı iliskibulunamadı. Bu durum genis çalısmalarla desteklenmelidir.Anahtar kelimeler : Akut koroner sendrom, gama-glutamil transferaz.Yazar Adı : Tbp.Kd.Ütğm. Bekim JATADanısman : Prof.Tbp.Kd.Alb. S. Hürkan KUR+AKLIOĞLU
Özet (Çeviri)
The common causes of the cardiovascular mortality and mobidity are theacute coronary syndromes (ACS). The unstable atherom plauqe and it?srupture is the main physiopathology of the ACS. In ACS, oxidation andinflammation have very important roles. Gamma-glutamyl transferase (GGT)is a plasma membrane enzyme, which supplies antioxidant glutathioneresynthesis. It has been, demonstrated that GGT is participated in oxidativeevents associated with atheroma plaque formation. GGT activity has beenfound within atherosclerotic plaques.We evaluated GGT levels of 138 patients with the diagnosis of ACS admittedto the Gulhane Military Academy of Medicine, Deparment of Cardiology,Ankara, Turkey between 2005 and 2006.The mean GGT value was found 45,99±25,21 U/L. The mean age of thepatients was 59,83±13,34 years and %76.81 ( 106/138 ) of them were men.GGT values were 44.00 U/L in HT group, 40.00 U/L in non HT group, 42.50U/L in DM group, and 42.00 U/L in non DM group. There was no significantstatistical difference in terms of HT and DM between the groups (p > 0.05).The GGT value of the patients with LVEF < %45 and > %45 were 47.00 U/L,and 40.50 U/L respectively. In our study, the GGT value of the patients withLVEF < %45 was higher than the patients with LVEF > %45 and this wasstatistically significant (p < 0.05). We compared the GGT value in terms ofhistory of bypass surgery. The GGT value of the patients with or withoutbypass surgery was 53.00 U/L, and 40.00 U/L, respectively. and this wasstatistically significant (p < 0.05). The patients who underwent bypasssurgery were divided into two groups, those with LVEF < 45 and >%45. TheGGT values were 76.50 U/L in the patients with LVEF < 45, and 51.50 U/L inthe patients with LVEF > %45. The GGT values of the patients withoutbypass surgery were 43.00 U/L in the patients with LVEF < %45, and 39.50U/L in the patients with LVEF > % 45. Value of the GGT of the patients whounderwent bypass surgery and LVEF < %45 was higher than the othergroups and this was statistically significant (p < 0.05).The GGT value in the ACS was near the upper limit. We found the significantrelationship with the patients who underwent bypass surgery in terms of GGTvalue. There was no significant relationship between GGT value and riskfactors for the coronary artery disease. These results should be supported bythe further studies.Key words : Acute coronary syndrome, Gamma-glutamyl transferaseAuthor : Bekim JATA, First Lieutenant, MD.Counselor : S. Hürkan KUR+AKLIOĞLU, Colonel, Professor of Cardiology