Travmaya bağlı anterior omuz instabilitesi gelişen hastalarda tek anterior portalle bankart onarımı sonuçlarımız
Our results of the si̇ngle anterior portal bankart repair in patients developed anterior shoulder instability with trauma
- Tez No: 544706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KARSLI, PROF. DR. ORHAN BÜYÜKBEBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Travmatik anterior omuz çıkığı sonrası glenoid labrumun ayrılması olarak tanımlanan bankart lezyonunun tedavisinde artroskopik tamir günümüzde standart tedavi modalitesi haline gelmiştir.İki veya gereğinde daha fazla anterior portal kullanılarak uygulanan artroskopik bankart tamiri için literatürde başarılı sonuçlar gösterilmiştir. Bu çalışmada travmatik omuz çıkığında artroskopik olarak anterior tek portal kullanarak bankart tamiri yaptığımız hastalarımızın sonuçları sunulmaktadır. Yöntem 2014-2018 yılları arasında travmatik tekrarlayan omuz çıkığı nedeniyle bankart lezyonu oluşanve aynı cerrah tarafından anterior tek portal kullanılarak artroskopik bankart tamiri yapılan 53 hasta(49 erkek,4 bayan) 54 omuz (bir hasta farklı zamanlarda iki omzuda opere edildi) çalışmaya dahil edildi. Eşlik eden kemik defekti, travmatik olmayan çıkığı olan hastalar çalışmayadahil edilmedi. Hastaların tamamı detaylı anammez,instabilite testleri,direkt grafi ve MR görüntüleme ile operasyonöncesi değerlendirildi. Genel anestezi altında lateral dekübit pozisyonunda;standart posterior portal açıldıktan sonra epidural iğneile glenoid anterior kenarına en geniş açı ile ulaşma imkanı sağlayan nokta tespit edilerek açılan tek anterior portal kullanılarak tamir uygulandı.Hastalara dört haftalık immobilizasyon sonrası rehabilitasyon programı başlandı. Hastalar preop ve postop son kontrollerinde Rowe ve Oxford skorlaması ile değerlendirildi. Bulgular Anterior tek portal ile artroskopik tedavi edilen 53 hastanın(49 erkek,4 bayan) ortalama yaşı 28,2(16-66) olup ortalama takip süresi 26(9-60) aydır.34 hastanın sağ 20 hastanın sol omuzunda lezyon saptandı.Hastalarda ilk çıkık ile cerrahi tedavi uygulanana kadar geçen süre ortalama 45,8 (1-288) ayidi.Başvuru esnasında ortalama çıkık sayısı 17,5(1-60) olup,ameliyatta kullanılan ankor sayısı ortalama3(1-5) adet idi. Ortalama cerrahi süre 44,6 (32-70) dakikadır.Postoperatif dönemde 3 hastada endişe testi pozitif olarak tespit edilmiş,bu hastaların takiplerinde tekrar çıkık saptanmamış ve ek bir tedavi uygulanmamıştır.Redüksiyon gerektiren çıkık hiçbir hastada saptanmamıştır. Hastaların preoperatif ortalama Rowe skorları 12(0-45) iken postoperatif son kontrolde ortalama93,1(70-100) olarak değerlendirildi.(p=0,001) Ameliyat öncesi Oxford skorları ortalama 18,5(0-29) iken postoperatif son kontrolde ortalama 45,7(35-49) olarak değerlendirildi.(p=0,001) Sonuç Travmatik omuz çıkığına bağlı gelişen bankart lezyonun tek anterior portal kullanılarak yapılan artroskopik tamirinin;güvenli, başarılı,daha az invaziv, sonuçları olan bir yöntem olarak kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background/Objective: Arthroscopic repair of a Bankart lesion which is an injury of the anterior glenoid labrum of the shoulder due to taumatic shoulder dislocation has become a standard treatment modality today. In the literature, successful results have been reported for the arthroscopic repair of Bankart lesions using two or more portals.In this study,we present our results of arthroscopic Bankart repair through single anterior portal. Methods: Between 2014 and 2018 ,a total of 53 patients (49 males,4,females) 54shoulder(one patient was operated on two shoulders at different times) who underwent arthroscopic Bankart repair through single anterior portal by a single surgeon for reccurrent traumatic shoulder dislocation were included in this study.Patients with accompanying bone defects, without traumatic dislocation were excluded.All patients underwent a detailed medical history,instability tests,direct X-ray and magnetic resonance imaging preoperatively.Under general anesthesia in the lateral decubitus position,standard posterior portal was created for the insertion of the epidural needle and the anterior edge of the glenoid was reached at the widest angle.A single anterior portal was used and repair was performed.All patients were scheduled for rehabilitation after a four-week immobilization period.The Rowe and Oxford scales were used for the pre- and postoperative evaluation. Results:The mean age of the patients was 28(range ,16 to 66) years.The mean folow-up was 26 (range, 9 to 60) months.The lesion was localized in the right side in 34 patients and in the left side in 20 patients.The mean time from the first dislocation to surgery was 45,8 (range,1 to 288) months. The mean number of dislocation on admission was 17,5 (range, 1 to 60),while the mean number of anchorsused during surgery was 3 (range,1to 5). The mean duration of surgery was 44,6 (range,32 to 70)minutes.Postoperatively, the apprehension test result was positive in three patients.No reccurrent dislocation was seen in these patients and no additional treatment was applied.None of the patients required reduction. The mean preoperative Rowe score was 12(range,0 to 45),while the mean postoperative Rowe score at the final follow-up was 93,1 (range,70 to 100) (p=0,001). The mean preoperative Oxford score was 18,5 (range, 0 to 29),while the mean postoperative Oxford score at the final follow-up visit was 45,7 (range, 35 to 49)(p=0,001). Conclusion: Our study results suggest that arthroscopic repair of a Bankart lesion through single anterior portal is safe, successful and less invasive in the treatment of traumatic shoulder dislocation.