Erken postoperatif dönemde iki farklı oksijen verme yönteminin etkinliğinin ve hasta memnuniyetinin karşılaştırılması
Comparing efficiency of two oxygen delivery method and patient satisfaction in early postoperative period
  1. Tez No: 272255
  2. Yazar: HATİCE AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, Anesthesiology and Reanimation, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, maske veya nazal kanülle oksijen vermenin hastaların satürasyon durumuna ve hasta memnuniyetine etkisini karşılaştırmak amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 15 Kasım-15 Nisan 2008 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tiroidektomi ameliyatı geçiren 106 yetişkin hasta oluşturmuştur. Hastalar Anestezi Sonrası Bakım Ünitesinde (ASBÜ) randomize edilmiş: nazal kanül ile oksijen alan 53 hasta nazal kanül grubunu (NKG), maske ile oksijen alan 53 hasta ise maske grubunu (MG) oluşturmuştur. İki grupta da hastalar 5 lt/dk'dan oksijen almıştır. Hastaların periferik oksijen satürasyonu (SpO2) pulse oksimetre ile 30 dakika boyunca 5 dakika aralıklarla ölçülmüştür. Desatürasyon ardışık iki ölçümde SpO2'nun %94-90 arasında olması ya da bir ölçümde %90'ın altında olması olarak kabul edilmiştir. 30 dakikanın sonunda, hastaların oksijen verme yöntemine ilişkin memnuniyet puanları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to comparing effect of patients saturation status and satisfaction on oxygen delivery with nasal cannula versus face mask. It was planned as an experimental research. The sample of study was constituted on 106 adult patients who have undergone thyroidectomy between November 15, 2007 and April 15, 2008 in Gulhane Military Medical Academy. Patients were randomized in postanesthesia care unit: 53 patients who received oxygen via nasal cannula constituted of nasal cannula group (NCG), 53 patients who received oxygen via mask constituted of mask group (MG).Each group were received 5 L oxygen per minute. Peripheral oxygen saturation (SpO2) was measured with pulse oxymeter every 5 minutes for a 30-minute period. Desaturation was applied as SpO2 94-90 % for two consecutive readings or below 90 % for one reading. At the end of the period, points of patients satisfaction related to oxygen delivery method were received.