Ortopedik alt ekstremite cerrahisinde unilateral spinal anestezi ile hiperbarik levobupivakain ve hiperbarik levobupivakaine eklenen morfinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of hyperbaric levobupvacaine added morphine for the patients undergoing orthopedic lower extremity surgery with unilteral spinal anesthesia
- Tez No: 272261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, ortopedik alt ekstremite cerrahisi operasyonlarında unilateral spinal anestezi ile hiperbarik levobupivakain ve hiperbarik levobupivakaine eklenen morfinin etkilerinin karşılaştırılması, amaçlanmıştır.Çalışmaya, spinal anestezi altında elektif alt ekstremite cerrahisi planlanan ASA I-II 59 olgu alındı. Olgular rasgele 2 gruba ayrıldı. İntratekal yolla toplam 3'er ml; Grup 1 olgulara (n=30) % 0,5 Hiperbarik Levobupivakain'den 10 mg (2 ml Levobupivakain + 0,8 ml %30 dekstroz 0,2 ml SF'le 3 ml'ye tamamlanarak), Grup 2 olgulara (n=29) % 0,5 Hiperbarik Levobupivakain'den 10 mg ve 0,2 mg morfin (2 ml Levobupivakain + 0,8 ml %30 dekstroz ile 0,2 ml (0.2 mg) morfin'le 3 ml'ye tamamlanarak) uygulandı. Tüm olgularda; duyusal ve motor blok, hemodinamik parametreler, ağrı skorları, yan etkiler ve analjezik gereksinimleri; 1, 3, 5, 7, 10, 15, 20, 25, 30. dk ve daha sonra her on dakikada bir olacak şekilde kaydedildi. Olgular, analjezik ihtiyacı açısından, postoperatif 200 dakika süreyle takip edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of hyperbaric levobupivacaine and hyperbaric levobupivacaine added morphine for the patients undergoing orthopedic lower extremity surgery with unilateral spinal anesthesia.Fifty-nine patients ASA I-II, scheduled for elective surgery of the lower extremity under spinal anesthesia, were enrolled. Patients were divided randomly into two groups. A total of 3 ml. was administered to each patient as follows: Group 1 (n=30) % 0,5 hyperbaric levobupivacaine (2 ml levobupivacaine + 0,8 ml %30 dextrose were adjusted to 3 ml with 0,2 ml saline), Grup 2 (n=29) % 0,5 hyperbaric levobupivacaine and 0,2 mg morfin (2 ml levobupivakain + 0,8 ml % 30 dextrose were adjusted to 3 ml with 0,2 ml (0,2 mg) morphine). In all patients, sensory and motor block, hemodynamic parameters, checked in 1, 3, 5, 7, 10, 15, 20, 25, 30 min, pain scores, side effects and analgesic requirements, were recorded.