Alt ekstremite ortopedi cerrahisinde tek taraflı spinal anestezi ile sürekli spinal anestezininetkilerinin karşılaştırılması
Comparison of anesthetic effects of unilateral spinal and continous spinal anesthesia for hip surgery in elderly patients
- Tez No: 503566
- Danışmanlar: UZMAN AYŞE İYİGÜN HANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET: Alt ekstremite ameliyatlarında sürekli spinal anestezi (SSA) ve sıklıkla tek taraflı spinal anestezi (TTSAA) tercih edilir. Bu çalışmada kalça ameliyatı geçiren yaşlı hastalarda bu anestezi tekniklerinin, hemodinamik parametreler, anestezi kalitesi ve komplikasyonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. 65 yaş ve üzeri 30 hasta, SSA ve TTSA grubu olarak ikiye ayrıldı. 7.5 mg (1.5 cc) % 0.5 hiperbarik bupivakain uygulandı, SSA grubunda duyusal blok T10'a ulaşana kadar spinal kateterden 2.5 mg bupivakain ek doz uygulandı. Maksimum duyusal blok seviyesi, T10 seviyesine ulaşma zamanı (başlangıç zamanı olarak tanımlanır) ve T12'ye gerileme, hemodinamik parametreler ve efedrin gereksinimleri ameliyat sonrası ve operasyon sonrası 2 saat boyunca kaydedildi.İki grupta hemodinamik parametreler, efedrin gereksinimleri ve duyusal bloğun gerilemesi grupta benzerdi. TTSA grubunda anestezi başlangıcı süresi SSA grubuna göre anlamlı olarak daha uzundu. SSA grubunda 5 hastada (% 25), TTSA grubunda ise 1 hastaDa (% 5) genel anesteziye geçildi.Hem TTSA hem de SSA tekniklerinin yaşlı yüksek riskli hastalarda benzer etkilere sahip olduğu sonucuna vardık. Öte yandan, düşük maliyet ve yüksek başarı oranı nedeniyle TTSA daha kısa süreli ameliyatlar için daha çok tercih edilebileceğini düşünmekteyiz. Anahtar kelimeler; Tek taraflı Spinal Anestezi, Sürekli Spinal Anestezi, Bupivakain.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Continous spinal anesthesia (CSA) and frequently unilateral spinal anesthesia (USpA) are usually preferred for lower extremity surgeries. In this study, we aimed to compare the effects of these anesthetic techniques, on hemodynamic parameters, quality of anesthesia and complications in elderly patients undergoing hip surgeries.Thirty patients 65 years and older, assigned to receive either CSA or USpA with 7.5 mg (1.5 cc) 0.5% hyperbaric bupivacaine initially. In CSA group, additional doses of 2.5 mg bupivacaine were applied until sensory block reach to T10. Maximum sensorial block level, time to reach the level of T10 (defined as onset time) and to regress to T12, hemodynamic parameters and ephedrine requirements were recorded peroperatively and during 2 h postoperatively. Hemodynamic parameters, ephedrine requirements and regression of sensory block by two levels were similar in two groups. The onset time of anesthesia was significantly longer in USpA group than CSA group. Neuraxial anesthesia had to be converted to general anesthesia in 5 patients (25%) in CSA group and 1 patient (5%) in USpA group.We conclude that both USpA and CSA techniques have similar effects in elderly high risk patients. On the other hand, USpA is more preferable for surgeries with shorter durations due to its low cost and high success rate. Key words; continous spinal anesthesia, Unilateral Spinal Anesthesia, Bupivacaine.