Konjenital skolyozda posterior enstrumantasyonun yeri ve önemi
The role and importance of posterior instrumentation in congenital scoliosis
- Tez No: 272293
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Konjenital skolyoz tedavisi kompleks ve tartışmalıdır. Konservatif tedavi yöntemleri, genellikle eğriliklerin rijid olması sebebi ile başarısızdır. Literatürde cerrahi tedavide kullanılan 1. nesil implantların kullanımı sonrası gelişen birçok komplikasyon rapor edilmiş olsa da günümüz modern implantasyon sistemleri ile başarı oranları oldukça yüksektir. Bu tezde Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı'nda konjenital skolyoz tespit edilen ve posterior enstrumantasyon yapılan hastalarda modern posterior spinal enstrumantasyon tekniklerinin etkinliği ve tedavideki yeri değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 1996- 2008 yılları arasında konjenital skolyoz nedeni ile opere edilmiş olan 42 hasta ele alındı. (13 erkek-29 kız). Ortalama yaş 11 (2-34), ortalama takip süresi 63 aydı (6-144 ay). Tüm hastalara posterior enstrumantasyon yapıldı; ana eğrilikte düzelme %35.4 olarak saptanırken, kompansatuar eğrilikte düzelme %13 olarak tespit edildi. Global kifoz ve lordozda ise önemli derecede bir değişiklik saptanmadı. Kot anomalisi bulunan olgular ele alındığında ana eğrilikte düzelme ortalama %23,3 olarak belirlenirken, kot anomalisi bulunmayan olgularda ana eğrilikte %40,6 lık bir düzelme istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Presently, treatment of congenital scoliosis maintain its complexity and debate. Curve structures in congenital scoliosis are generally rigid, so conservative treatment methods are usually unsuccessful. Although many complication rates have been reported for the patients who were operated with 1st. generation spinal implants in the literature, nowadays success rates are higher with the use of 3 rd generation spinal implants. In this study, we have evaluated the efficiency and effectivity of modern posterior spinal instrumentation methods in congenital scoliosis cases who were diagnosed and treated in Gülhane Military Medical Academy Orthopaedics and Traumatology Department. We have evaluated 42 patients (13 male,29 female) who were operated for congenital scoliosis between 1996 and 2008. Average follow-up time was 63 months (6-144 months),mean age was 11 years (2-34 years). Posterior spinal instrumentation was applied to all patiens. Whilst the correction rate of the main curve was %35.4,the correction rate of the compensatory curve was %13. There were no changes found in the global kyphosis and lordosis. When we compare the patiens with or without costal anomalies on the concave side of the curve, the correction rate of the main curve was %23.3 in the group with costal anomalies and % 40.6 in the group without costal anomalies. This difference between two groups was found statisticaly expressive. We have searched the effectivity of posterior implantation in correction of congenital curves by evaluating the 35 cases who were followed-up minimal 2 years or more.. After the follow- period (mean follow-up period was 5.8 years (2-12 years)) correction loss rate was %12.9. General complication rate was %23. Nowadays using of modern spinal instrumentations in congenital scoliosis , makes the succes rates higher and decreases the complications ratio. This success rates and decreased complication ratios correlate with evaluating the patient for intraspinal and extraspinal anomalies preoperatively.