Somatik ince lif polinöropatili tip 2 diyabetik hastalarda kutanöz sessiz periyod değişikliklerinin incelenmesi
Analysing cutaneous silent period changes on type 2 diabetic patients with somatic small fiber polyneuropathy
- Tez No: 272300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HIDIR ULAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Somatik İnce Lif Polinöropatili Tip 2 Diyabetik Hastalarda, Kutanöz Sessiz Periyod (KSP) Değişikliklerinin İncelenmesiDiyabetik distal simetrik polinöropati diyabetik nöropatinin en sık görülen şeklidir ve bu formda ince çaplı somatik duyu lifleri (A-? ve C) sıklıkla erken dönemde etkilenirler. KSP inhibitör spinal bir reflekstir ve afferenti A-? sinir liflerinden oluşmaktadır. Çalışmamızın amacı somatik ince lif polinöropati semptom ve bulguları gösteren tip 2 diyabetik hastalarda, KSP değişikliklerinin incelenmesi olarak belirlendi.Çalışmaya 43 hasta ile 41 sağlıklı birey alındı. Bilateral sural, sağ median ve peroneal ile sol tibial sinirlerde ileti incelemesi yapıldı. Sağda alt ekstremitede sural sinir uyarımı ile anterior tibial (AT) kastan, üst ekstremitede 2. parmak uyarımı ile abduktor pollicis brevis (APB) kasından KSP kayıtları yapıldı. KSP latans, bitiş latans ve süresi ile alt ve üst ekstremite KSP latans farkı (LF) değerleri incelendi.Her iki grupta sinir iletim incelemesi normaldi.
Özet (Çeviri)
Analysing Cutaneous Silent Period (CSP) Changes on Type 2 Diabetic Patients with Somatic Small Fiber PolyneuropathyDiabetic distal symmetric polyneuropathy is most seen type of diabetic neuropathy and small diameter somatic sensory fibers ( A-? and C ) are usually affected in early period. CSP is an inhibitor spinal reflex and the afferent of the reflex is consist of A-? neuron fibers. The aim of this study is to analyse CSP changes on type 2 diabetic patients with somatic small fiber neuropathy (SFN).43 patients and 41 healthy individuals were included in our study. Bilateral sural, right median and peroneal, and left tibial nerve conduction studies were performed. CSP?s were recorded from anterior tibial (AT) and abductor pollicis brevis (APB) muscles by stimulation of sural nerve on right lower limb and index finger on upper limb respectively. CSP latency, finish latency and time, lower and upper limb CSP latency distinction (LD) values were investigated.Nerve conduction investigations were normal in both groups.