GATA Eğitim Hastahanesi'nde akut gastroenterit etkenleri arasında Campylobacter jejuni ve Campylobacter coli' nin yeri ve bunların antimikrobiklere duyarlılıklarının araştırılması
Research on Campylobacter jejuni and Campylobacter coli as acute bacterial gastroenteritis agents and their antimicrobial susceptibility patterns in GATA Hospital
- Tez No: 272301
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL BAŞUSTAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı akut gastroenterit nedeniyle rutin dışkı kültürü için mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen dışkı örneklerinde Campylobacter türlerinin sıklığı ve antimikrobiyal dirençlerinin belirlenmesidir. Bu amaçla 01 Temmuz ile 30 Eylül 2008 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi klinik ve polikliniklerinden gelen 379 dışkı örneği alındı. Campylobacter türlerinin tanımlanması için dışkı örnekleri charcoal cefaperazon deoxycholate agara (modified-CCDA) ekimi yapıldı ve 42°C'de 48-72 saat mikroaerofilik atmosferde anaerobik jar içinde inkübe edildi. Campylobacter türleri H2S üretimi, nalidiksik asit ve sefalotin duyarlılık testleri, hippurat hidrolizi, indoksil asetat testi, katalaz, oksidaz, faz kontrast mikroskopisi ile hareket muayenesi ve Gram boyamaya göre identifiye edildiler. Toplam 379 dışkı kültürünün 25'inde (% 6.5) enterik bir patojen saptandı. Etyolojik etken olarak 14 Campylobacter (%3.7) ve 11 Salmonella (%2.9) türü izole edildi.Shigella türü izole edilmedi. Campylobacter olarak izole edilen 14 kökenin 13'ü C. jejuni (%92.8) ve 1'ide C. coli (%7.2) olarak tanımlandı. Daha sonra Campylobacter suşları CLSI kriterlerine göre agar dilüsyon yöntemi ile antibiyotik duyarlılıkları araştırıldı. Biri dışında bütün Campylobacter suşları, eritromisine duyarlı bulundu. Siprofloksasine %64.3 ve tetrasiklin ile doksisikline %35.7 dirençli olarak bulundu.Bu çalışmada Campylobacter türleri akut gastroenteritin en yaygın nedenlerinden biri olduğunu göstermektedir. Campylobacter türleri rutin olarak araştırılmalıdır. Makrolid grubu antibiyotikler Campylobacter enteritinin tedavisinde ilk seçenek olmalıdır. Ayrıca florokinolonlara karşı yüksek direnç tedavide düşündürücüdür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the frequency and antimicrobial resistance of Campylobacter species in stool specimens that were sent to the microbiology laboratory for routine stool culture because of acute gastroenteritis. To this end, 379 stool specimens were taken from Gülhane Military Medicine Academy Hospital clinics and policlinics between 01 July and 30 September 2008. For identification of Campylobacter species, the stool specimens were inoculated onto charcoal cefaperazon deoxycholate agar (modified-CCDA) and incubated at 42° C for 48-72 hours in microaerophilic atmosphere within anaerobic jar. Campylobacter species were differentiated according to Gram staining, typical motility in phase contrast microscope, oxidase and catalase reactions, indoxyl acetate tests, hippurate hydrolysation, nalidixic acid and cepholotin susceptibility testing and H2S production. In 25 (6.5 %) of 379 stool cultures, gastrointestinal pathogens were isolated. As etiological agent was identified Campylobacter spp. (14 isolates, 3.7 % of 379 stool specimens) and Salmonella spp.(11 isolates, 2.9 % 379 stool specimens). Shigella spp was not isolated. Campylobacter jejuni was isolated in 13 (92.8 %), C. coli in 1 (7.2 %) of the 14 Campylobacter isolates. Later, antibiotic suscebtibility of Campylobacter strains were studied by agar dilution method according to CLSI criteria. Campylobacter strains were all susceptible to erythromycin except one. Results of other antibiotics were as following: 64.3 % resistance to ciprofloxacin, 35.7 % resistance to tetracycline and doxycycline.This study indicated that Campylobacter species were one of the most common causes of acute gastroenteritidis. Campylobacter species should be routinly be investigated. Macrolides are first choice of antibiotics, however the high resistance to quinolones should be considered in the treatment.