Ankara Keçiören bölgesi ilköğretim okullarının çevre sağlığı yönünden değerlendirilmesi
An evaluation of the environmental health of the primary schools in Kecioren district of Ankara
  1. Tez No: 272305
  2. Yazar: MUSTAFA ALPARSLAN BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL BAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, okul fiziksel ortamıyla ilişkili çevresel etkilenim kaynaklarını ortaya koymak, okulların standartlara uygunluk durumunu değerlendirmek ve öğrencilerin sağlıklarını olumsuz etkileyecek çevresel risk etmenlerine karşı koruyucu önlemler alınmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmada; Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilköğretim okullarının 2007-2008 eğitim öğretim yılı içerisindeki çevre sağlığı açısından mevcut durumu saptanmıştır. Uygun örneklem yöntemiyle seçilen 31 ilköğretim okulunun Türk Standartları Enstitüsü standartlarına uygunluk durumu değerlendirilmiş, okul sınırları içerisinde elektromanyetik alan (EMA) ve aydınlatma düzeyleri ölçülmüştür.Araştırma kapsamında incelenen okulların %48,3'ünün tek binaya sahip olduğu ve bina yaş ortalamasının 20,6±15,0 yıl olduğu bulunmuştur. İOO'nın %54,8'inin anayol üzerinde konuşlandırıldığı tespit edilmiştir. Okulların tamamının merkezi sistem kaloriferle ısıtıldığı ve çöplerinin günlük olarak toplandığı tespit edilmiştir. İÖO'nın tamamının şebeke suyu kullandığı ve en az bir su deposuna sahip olduğu bulunmuştur. Öğrenci başına düşen alan bakımından standarda uygun sınıf sayısı 105 (%61,0) iken, hacim bakımından standarda uygun olanların oranı %8,1'dir. Okul tuvaletlerinin tamamının bina içerisinde ve kanalizasyon sistemine bağlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to show up the sources of environmental exposures, which are related with school physical environment, to determine fitness of standards about school environmental health and, to take precautions against environmental risk factors, which influence students health negatively.In this study, it?s aimed to determine the environmental health status of the primary schools in Kecioren district of Ankara in 2007-2008 educational terms. For this aim, 31 primary schools, selected by proper sampling method was evaluated for their compatibility to the standard number 12014 of Turkish Standardization Institute. Electromagnetic field (EMF) and illumination levels were measured to reveal out the current status of environmental health.The 48.3% of the schools, examined in this study, have had only one building. Mean age of buildings was 20.6±15.0 years. The 54.8% of the primary schools were on the main street. All of the primary schools have had a central heating. Daily garbage collection was in the whole schools. All of the primary schools, had a tank, have used tap water by network. According to the standards only 8.1 % of the classes have had a sufficient air volume per student, while 61.0% of them have had a sufficient space per student. It has indicated that all of the school toilets, connected to drainage were in the buildings.