Görsel sanatlar eğitimi dersi için interaktif cd tasarımı ve uygulanması
Interactive cd design and it's application for visual arts teaching
- Tez No: 206976
- Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu arastırma; Görsel medya araçlarından biri olan egitim CD'lerinin, ögrencilerin kalıcı ögrenme süreçlerine katkısının artırılması, ögretmenlerin farklı ve etkili egitim materyalleri kullanarak basarı seviyelerini üst sıralara tasıyabilmeleri, ögrenci, ögretmen ve diger kullanıcılara kolay ulasılabilir, anlasılır, ilgi ve merak uyandıran kaynak materyal tasarlamak amacıyla yürütülmüstür. Arastırma bölgesi olarak Ankara ili Keçiören Melek Özen lkögretim Okulu ve Ankara ili Keçiören bni Sina lkögretim Okulu seçilmistir. Melek Özen lkögretim Okulu 6. sınıf ögrencilerinden 40 kisi deney grubu olarak , bni Sina ilkögretim Okulu 6. sınıf ögrencilerinden 40 kiside kontrol grubu olarak seçilmis ve bu okullarda ögrenim gören altıncı sınıf ögrencilerinden toplam 80 kisilik bir örneklem olusturulmus arastırma bu örneklem üzerinde yürütülmüstür. ?Resimde Kompozisyon? konulu bir egitim CD'si hazırlanmıs bu CD deney grubuna izletilmistir (Ek-3). Kontrol grubuna ?Resimde Kompozisyon? konusu anlatım yöntemi kullanılarak verilmis ve her iki gruba anket formu uygulanmıstır. Veri toplama aracı olarak Anket Formu kullanılmıstır. Anket formu 10 sorudan olusmustur. Arastırma sonucunda elde edilen veriler t testi ile degerlendirilmis arastırma sonucunda elde edilen bilgiler ayrıntılı olarak tablolastırılmıstır. Arastırma sonucunda Görsel Sanatlar Dersinde konunun nteraktif Egitim CD'si ile verilmesi ile ögrencilerin; derse katılımın arttıgı, ögrenme sürecini hızlandırdıgı, pekistireçler sayesinde ögrenmelerini daha kalıcı kıldıgı, ilgi ve merak uyandırarak ögrenme ve arastırma yapma isteklerini arttırdıgı ve basarı seviyelerini olumlu yönde etkiledigi tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
On this research as a tool for visual media education CD is going to be presented with it?s assistance on education, to expand the usage of teaching materials for affective teaching. The CD design is prepared to create understandable, interesting and effective resource of material for teaching. For the research and survey Ankara Keçiören Melek Özen lkögretim Okulu and Ankara Keçiören bni Sina lkögretim Okulu are chosen. Two groups are made from 40 students each from the 6th grade students. First 40 students are going to be experimental group and another 40 is going to be the control group. The interractive CD called ?Composition in Painting? is prepared and going to be applied on the first group and the same topic is going to be given without interractive CD support to the control group with standart teaching methods. The same survey of ?Composition in Painting? is going to be applied on both groups. The survey is used to collect data and consists of 10 questions. The results are analyzed with t-test, and shown with the diagrams in detail. As a result of the research, Interactive Education CD supplies permanent and interesting teaching period at Visual Arts Classes, so that focusing durations of students is extended while instruction period gets shorter which affects the success rates of students positively.