Karaciğer fibrozisinin noninvaziv serolojik belirteçlerle değerlendiirlmesi
Noninvasive assessment of liver fibrosis by serological markers
- Tez No: 272306
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, nonalkolik steatohepatitt'li hastalarda karaciğer fibrozisinin derecesinin belirlenmesinde on farklı non-invaziv test ile karaciğer biyopsisinin tanısal değerliliğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya toplam 70 hasta dahil edildi. TNF-?, TGF-ß1, MMP-1, MMP-2, Kollajen 4, PICP, TIMP1, Haptoglobulin, Apolipoprotein A1, ?-2 makroglobulin düzeylerini ölçmek için kullandığımız kan örnekleri karaciğer biyopsisi ile aynı gün elde edildi. Karaciğer biyopsilerinin tümü aynı patolog tarafından, BRUNT evreleme sistemine göre analiz edildi. BRUNT evre 0 fibrozis yok, BRUNT evre 1A hafif derecede fibrozis, BRUNT evre 1B- 1C- 2- 3- 4 şiddetli fibrozis olarak sınıflandı. Testlerin tanısal değerliliği ROC eğrisi ile tanımlandı. BRUNT evrelemesine göre örneklerin 19 (%27.1) hastada fibrozis yok, 30 (%42.9) hasta hafif derecede fibrozis, 21 (%30) hasta şiddetli fibrozis tanısı aldı. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda; serum TGF-ß1, MMP-1, MMP-2, kollajen 4, PICP, TIMP1, Haptoglobulin, Apolipoprotein A1, ?-2 macroglobulin seviyesi ölçülmesinin, NASH'lı hastalarda karaciğer fibrozisinin tayini ve derecesinin belirlenmesinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulundu. Fakat, serum TNF-? değerleri histopatolojik parametrelerle korelasyon gösterdi. Sonuç olarak serum TNF-? seviyeleri, NASH'lı hastalarda fibrozis varlığı ve şiddetinin belirlenmesinde önemli bir non-invasiv test olarak kullanılabilir.Anahtar sözcükler : NASH; karaciğer biyopsisi; TNF-?; TGF-ß1; MMP-1; MMP-2; Kollajen 4; PICP; TIMP1; Haptoglobulin; Apolipoprotein A1; ?-2 makroglobulinDestekleyen Kurumlar : GATA Araştırma ve Geliştirme Merkezi BaşkanlığıYazar adı : Dr. Murat ATLIDanışman : Prof. Dr. Sait BAĞCI
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate ten non-invasive tests for assessing liver fibrosis in patient with nonalcoholic steatohepatitis and compare results with those of liver biopsy. A total 70 individuals with nonalcoholic steaohepatitis were enrolled. TNF-?, TGF-ß1, MMP-1, MMP-2, collagen 4, PICP, TIMP1, Haptoglobin, Apolipoprotein A1, ?-2 macroglobulin were measured on the same day with liver biopsy. All liver biopsies were analyzed by the same pathologist, and fibrosis was assessed using the BRUNT index. No fibrozis was defined BRUNT score 0, moderate fibrosis was defined BRUNT score 1A and severe fibrosis was defined BRUNT score of 1B- 1C- 2- 3- 4. Receiver operating characteristic (ROC) curve describe of diagnostics value of tests. According the BRUNT score, 19 (%27.1) of samples showed no fibrosis, 30 (%42.9) of samples showed moderate fibrosis and the remaining 21 (%30) of samples showed severe fibrosis. Based on the results of statistical assessment; measurements of TGF-ß1, MMP-1, MMP-2, collagen 4, PICP, TIMP1, Haptoglobin, Apolipoprotein A1, ?-2 macroglobulin levels are not useful in determining and assessing the liver fibrosis in patients with NASH. But, TNF-? values revealed correlation with histopahological parameters. In conclusion, TNF- ? values can be used as an important noninvasive test for diagnosis of fibrosis and assessment of fibrosis severity in patients with NASH.Key words : NASH; liver biopsy; TNF-?, TGF-ß1, MMP-1; MMP-2, collagen 4; PICP; TIMP1; Haptoglobin; Apolipoprotein A1, ?-2 macroglobulinAffiliated foundations : GATA Center of Research and DevelopmentAuthor : Dr. Murat ATLICounsellor : Prof. Dr. Sait BAĞCI