Hiperbarik oksijen tedavisinin, diyabetik ayak hastalarında HIF-1?, iNOS ve VEGF seviyeleri üzerine etkisi
The effects of hyperbaric oxygen treatment on HIF-1?, iNOS and VEGF levels with diabetic foot patients
- Tez No: 272307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hiperbarik oksijen tedavisinin hipoksik yara ortamını düzelterek yara iyileşmesine katkıda bulunduğu birçok çalışmayla ispatlanmıştır. Ancak yara bölgesinde arttırılan oksijenin hangi mekanizmalarla yara iyileşmesine katkıda bulunduğu halen aydınlatılmaya çalışılan bir konudur.Çalışmamızda diyabetik ayak iyileşmesinde etkisi olduğunu düşündüğümüz HIF-1?, iNOS ve VEGF seviyeleri üzerine hiperbarik oksijen tedavisinin etkilerini araştırdık.Çalışmaya ayak yarası Wagner 2-3-4 sınıflamasına uyan 20 hasta dahil edildi. Hastaların ayak yaralarından hiperbarik oksijen tedavisi öncesi ve 10.seans sonrası küretajla doku örnekleri alınarak -82°C' de saklandı. Tüm örnekler toplandıktan sonra PCR çalışmasıyla, belirtilen parametrelerin ekspresyonlarına bakıldı.PCR çalışmasıyla HIF1-? artışıyla iNOS ve VEGF artışları arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır (p0.05).Çalışmamızın sonucunda hiperbarik oksijen tedavisinin, iyileşen diyabetik ayak yaralarında HIF-1?, iNOS ve VEGF seviyelerini azalttığı tespit edilmiştir. Elde edilen verilerle hiperbarik oksijen tedavisinin uzamış hipoksik stimulusu engelleyerek bahsedilen parametrelerin seviyelerini düşürdüğü, bu parametrelerin uzamış ve yoğun ekspresyonlarının yara iyileşmesi üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
So far, a number of studies have proved that hyperbaric oxygen therapy contributes to wound healing by improving hypoxic wound area. However, the mechanisms, by which the enhanced oxygen in the wound area contributes to wound healing, still remain to be elucidated.In this study, we examined the effects of the hyperbaric oxygen therapy on HIF-1?, iNOS and VEGF levels that we consider influential on diabetic foot healing.20 patients were included in the study with foot wounds of Wagner 2-3-4 classification. Tissue samples from the patients? feet wounds were taken before the hyperbaric oxygen therapy and after the 10th session of the therapy by curettage and these samples were stored in -82°C. Upon collection of all samples, expressions of the stated parameters were examined through PCR study.It became evident through PCR study that the increase in HIF1-? has a meaningful correlation with increases in iNOS and VEGF (p0.05).At the end of our research, we found out that hyperbaric oxygen therapy decreased HIF-1?, iNOS and VEGF levels in diabetic foot wounds that recovered. Parallel to these data, we concluded that hyperbaric oxygen therapy inhibits prolonged hypoxic stimulus and decreases both the levels of the mentioned parameters and the negative effects of prolonged and intense expressions of these parameters on wound healing.