Biyolojik ajan kullanan psoriasis hastalarında tedavi etkinliğinin psoriasis alan şiddet indeksi ve yaşam kalite indeksleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of treatment effectiveness by the psoriasis area severity index (PASI) and the life quality indexes in psoriasis patients treated with biologicalagent
  1. Tez No: 448781
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL KUNDAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Biyolojik Ajan Kullanan Psoriasis Hastalarında Tedavi Etkinliğinin Psoriasis Alan Şiddet İndeksi ve Yaşam Kalite İndeksleri ile Değerlendirilmesi Amaç: Biyolojik ajanlar yaklaşık 10 yıldır psoriasis tedavisinde kullanılmaktadır. Biyolojik ajanların tedavi etkinliği genellikle yapılan faz çalışmalarına veya retrospektif çalışmalara dayanılarak değerlendirilmektedir. Faz çalışmaları dışında tedavi etkinliğini değerlendiren prospektif çalışma sayısı sınırlıdır. Faz çalışmalarında ise yaşam kalite indeksleri sıklıkla kullanılmamakta ve genellikle PAŞİ kullanılarak tedavi etkinliği değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı biyolojik ajanların etkinliğini PAŞİ, VYA ve yaşam kalite indeksleri ile değerlendirmek ve psoriasis hastalarının biyolojik tedavi cevaplarını belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya klinik olarak orta- şiddetli kronik plak tip psoriasis tanısı olan, fotokemoterapi ve konvansiyonel sistemik tedavilere dirençli 11 kadın, 40 erkek toplam 51 hasta dahil edilmiştir. Hastalar prospektif olarak 6 ay boyunca izlenmiş ve tedavi öncesi, tedavinin 12. ve 24.haftasında PAŞİ, VYA, DYKİ, PİKİ değerleri kaydedilmiştir. Bulgular: Ortalama PAŞİ değeri, tedavi öncesi 17.27±7.49, 12.haftada 3.69±4.60 ve 24.haftada 4.01±7.89 olarak bulunmuştur. Tedavi öncesine göre 12. ve 24.haftada PAŞİ'de azalma istatistiksel olarak anlamlıdır. PAŞİ 75 yanıtına 12.haftada hastaların %68.8'inde 24.haftada ise %76.3'ünde ulaşılmıştır. PAŞİ 100 yanıtına ise 12.haftada hastaların %27.1'inde 24.haftada ise %42.1'inde ulaşılmıştır. Hastalar biyolojik naif/ dirençli, psoriatik artrit olan/ olmayan, kadın/ erkek, VKİ
Özet (Çeviri)
Evaluation of Treatment Effectiveness by the Psoriasis Area Severity Index (PASI) and the Life Quality Indexes in Psoriasis Patients Treated with Biological Agent Objectives: Biological agents have been used for the treatment of psoriasis for about 10 years. The treatment efficacy of biological agents is usually evaluated on the basis of phase studies or retrospective studies. The number of prospective studies evaluating treatment efficacy is limited except for phase studies. The life quality indexes are not used frequently in phase studies and also treatment efficacy is usually evaluated by the PASI. The purpose of this study is to evaluate the treatment efficacy of biological agents with the PASI, BSA, and LQIs and to determine the response of psoriasis patients to biological treatment. Materials and Methods: Fiftyone patients (11 women and 40 men) who were diagnosed clinically as moderate to severe chronic plaque psoriasis and were resistant to photo-chemotherapy and conventional systemic treatments were included in the study. The patients were followed up prospectively for 6 months, and also the PASI, BSA, DLQI, and PDI values were recorded before treatment and at the 12th and 24th weeks of treatment. Results: The mean PASI scores before treatment, at the 12th and 24th weeks of treatment were 17.27±7.49, 3.69±4.60, 4.01±7.89 respectively. The decrease in the mean PASI scores at the 12th and 24th weeks of treatment was statistically significant compared to before treatment. PASI-75 was achieved in 68.8%of the patients at the 12th week and 76.3% of the patients at the 24th week. PASI-100 was achieved 27.1% of the patients at the 12th week and 42.1% of the patients at the 24th week. The patients were divided into groups as biological naive/resistant, with/without psoriatic arthritis, female/male and BMI10 before treatment were compared with the patients with an increase of 5 or more points in the DLQI score after treatment. At the 12th week of treatment, there was an increase of 5 or more points in DLQI score in 38.5% of the patients with the DLQI score of 10 before treatment. At the 24th week of treatment, the results were similar between the two groups and also there was a statistically significant difference. It has been shown that DLQI improved significantly in the patients with the DLQI score of >10 before treatment. In the comparison of the improvement in the DLQI score according to the PASI responses, the patients were divided into groups as PASI