Koroner arter hastalığı olan olgularda insülin direnci ve bozulmuş/diyabetik glukoztoleransı sıklığının sağlıklı populasyonla karşılaştırılması
Insulin resistance and improved/diabetic glucose in patients with coronary artery diseasecomparison of the frequency of tolerance with the healthy population
  1. Tez No: 711194
  2. Yazar: ÖZLEM NURAY SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda diyabet ve günümüzde onun öncüsü sayılan metabolik sendrom, insülin direnci ve bozulmuş açlık glukozu tablolarının ateroskleroz için ciddi birer risk faktörü olduğu anlaşılmıştır. Yeni tespit tip 2 diyabet olgularının tanı konulduğu anda %80-100'ünde endotel disfonksiyonu, %50'sinde hipertansiyon ve %30-40'ında iskemik kalp hastalığı olduğu görülmüştür. Bu çalışmada bilinen diyabeti olmayan, koroner arter hastalığı olan olgularda insülin direnci ve bozulmuş/diyabetik glukoz toleransı sıklığını sağlıklı populasyonla kıyaslamayı amaçladık. Çalışmaya koroner arter hastalığı tanısı olan, bilinen diyabeti olmayan 60 hasta ardışık olarak alındı. Kontrol grubu olarak asemptomatik, standart egzersiz testi maksimal negatif olan veya yapılan koroner anjiyografisi normal olarak değerlendirilen bilinen diyabeti olmayan ve yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi açısından eşlendirilmiş 40 olgu alındı. Her iki gruba da 75 gram glukoz ile insülin yanıtlı 2 saatlik OGTT uygulandı. HOMA-R, C-peptit ve lipid değerlerine bakıldı. Çalışma sonunda 120.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been understood that diabetes and metabolic syndrome, which is considered its precursor today, insulin resistance and impaired fasting glucose are serious risk factors for atherosclerosis. At the time of diagnosis of newly detected type 2 diabetes cases It was observed that 80-100% had endothelial dysfunction, 50% had hypertension and 30-40% had ischemic heart disease. In this study, we aimed to compare the incidence of insulin resistance and impaired/diabetic glucose tolerance in patients with coronary artery disease, without known diabetes, with the healthy population. Sixty patients who were diagnosed with coronary artery disease and had no known diabetes were consecutively included in the study. As the control group, 40 asymptomatic patients with maximally negative standard exercise test or normal coronary angiography without known diabetes and matched for age, sex and body mass index were included. Insulin-responsive 2-hour OGTT with 75 grams of glucose was applied to both groups. HOMA-R, C-peptide and lipid values ​​were checked.