Akut karın ağrısında iskemik modifiye albümin düzeylerinin tanısal değeri
Diagnostic value of ischemic modified albumin in acute abdomen
- Tez No: 272355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Akut başlangıçlı karın ağrılı hasta, acil serviste sık karşılaşılan hasta grubudur. Bu tür karın ağrısı ile gelen hastanın ayırıcı tanısının konulması, ameliyat edilip edilmeyeceğine karar verilmesi, taburcu edilip edilmeyeceğinin belirlenmesi acil hekiminin zorlandığı konulardır. Bu zorluklar erken tanıda kullanımı uygun biyokimyasal markerlerin bulunması için yapılan çalışmaları teşvik etmektedir.Yöntem: Çalışmaya toplam 296 olgu dahil edildi. Olguların 130'u kontrol grubu olup, 166'sı hasta grubu idi. Çalışmadaki 166 hastadan oluşan hasta grubu ile 130 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunun İMA düzeyleri karşılaştırıldı. Hasta grubundaki olguların; amilaz, D-dimer, lökosit, fizik muayene bulguları ile IMA değerleri aralarındaki ilişkiyi incelendi ve İMA'nın nontravmatik akut karın ağrılarındaki tanısal değerinin bulunup bulunmadığı araştırıldı.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların tanı sınıflaması değerlendirildiğinde en büyük grubu 51 (%30.7) hasta ile nonspesifik karın ağrılı hasta grubu oluşturmakta idi. Çalışmaya alınan 166 hastanın 118'ine (%71.1) USG çekildi. Bu hasta grubundaki 33 (%28.0) hastada safra kesesi patolojisi tespit edildi. BT çekilen 37 (%22.3) hastanın 4'ünde (%10.8) apandisit, 6'sında (%16.2) mezenter iskemi tespit edildi. 12 hastada (%32.4) ise herhangi bir patalojiye rastlanmadı. Çalışmaya alınan 166 hastanın lökosit değerleri ortalama 11.3590 ± 5.29084 mm3, D.Dimer bakılan 166 hastanın ortalama değeri 3.0955 ± 5.88847 µg/ml, amilaz bakılan 166 hastanın ortalama değeri 215.67 ± 519.889 u/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: Patients with acute abdominal pain are one of the most frequent patient group which are seen in emergency department. Differential diagnosis, determination of surgical treatment or not, whether discharge or not of patients like this make big difficulties for emergency doctors. These difficulties encourage to do studies to find appropriate biochemical markers for initial diagnosis.Methods: 296 objectives included to the study. Control group was created with 130 objectives and patient group with 166. The value of IMA compared within 166 patient in patient group and 130 healthy person in control group. Relationship between the value of amylase, D-Dimer, White Blood Cells (WBC), clinical findings of objectives in patient group and IMA levels of these patients, and diagnostic value of IMA in acute abdominal pain investigated.Findings: Regarding to the diagnostic classification of patients who included in the study the biggest group was made by 51 (30.7%) patients with non-specific abdominal pain. Ultrasonography (USG) performed in 118 (71.1%) of 166 patients. The gall bladder pathology found in 33 (28.0%) individuals of this patient group. Computerized tomography (CT) performed in 37 (22.3%) patients and apandisit found in 4 (10.8%), and mesentery ischemia found in 6 (16.2%) of them. On the other hand there was no pathology in 12 (32.4%) patients. The mean leukocyte value of 166 individuals who included to the study was 11.3590 ± 5.29084 mm3, mean value of D-Dimer was 3.0955 ± 5.88847 µg/ml and mean value of amylase was 215.67 ± 519.889 u/L. mean value of IMA in patients with acute abdominal pain was 0.50737 ± 0.204 ABSU ( P< .05 ) and this value in the healthy control group was 0.56883 ± 0.185 ABSU (P< .05 ) and due to this findings the mean value of IMA in patient group was significantly lower than mean value of IMA in control group.Conclusion: The serum IMA values in patients with acute abdominal pain is not useful as a diagnostic parameter. We believe that multi central and wide serial studies about this topic will give more healthy and exact results.