Perkütan nefrolitotomide başarıyıetkileyen faktörler
Factors influencing success rate of percutaneousnephrolithotomy
  1. Tez No: 507552
  2. Yazar: ALPER GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ENDER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Perkütan nefrolitotomi (PNL) operasyonu günümüzde böbrek taşı cerrahi tedavisinde en sık kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. Bu çalışmada PNL'de başarıyı etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Ocak 2008 - Mayıs 2011 tarihleri arasında PNL yapılan 199 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara intravenöz pyelografi ve kontrastsız bilgisayarlı tomografi çekilerek taş konumu ve boyutu değerlendirildi. Tüm hastalardan alınan taş örnekleri X-Ray Difraksiyon yöntemi ile incelendi. Çalışmamızda PNL operasyonlarında başarıyı etkileyen faktörlerden cerrahi deneyim, taş yükü, giriş sayısı, geçirilmiş operasyon öyküsü ve taşın cinsi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 56 (14-75) idi. 85 hastaya sağ böbrek taşı, 114 hastaya ise sol böbrek taşı sebebiyle PNL uygulandı. Hiçbir hastaya bilateral PNL uygulanmadı. Ortalama operasyon süresi 91.6±27 dk., ortalama yatış süresi 4.53±1.69 gün idi. Ortalama nefrostomi kalış süresi 2.13±0.59 gün idi. Cerrahi deneyimin başarıya etkisi değerlendirildiğinde iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P=0.013).
Özet (Çeviri)
Aim: Percutaneous nephrolithotomy (PCNL) is one of the most commonly used surgical modality for treatment of kidney stones. In the current study, we aimed to assess factors influencing success rate of PCNL. Material and method: Current study enrolled one hundred ninety nine patients (n= 199) who underwent PCNL between January 2008 and May 2011. Localization and size of stone(s) were assessed in all patients with intravenous pyelography and non-contrasted computerized tomography. Stone samples were taken from all patients and they were examined with X-Ray Diffraction method. In the current study, among all factors influencing success rate of PCNL operations, surgical experience, stone load, number of attempts, history of previous operations and type of stone were assessed. Results: Mean age of patients was 56 years (range:14-75 years). PCNL was performed in 85 patients due to stone in right kidney and in 114 patients due to stone in left kidney. None of patients underwent bilateral PCNL. Mean operation period was 91.6±27 minutes, while mean hospitalization period was 4.53±1.69 days. Mean duration of nephrostomy was 2.13±0.59 days. Considering influence of surgical experience on success, the difference was statistically significant between two groups (P=0.013).