Femur başı avasküler nekrozunda hiperbarik oksijen tedavisi ve kor dekompresyon tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 919302
  2. Yazar: İBRAHİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED NADİR YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Femur başı avasküler nekrozu ilerleyici bir hastalıktır ve sıklıkla hastaları yaşamlarının üçüncü ve beşinci dekadında etkiler; eğer tedavisiz bırakılırsa tüm kalça ekleminin bozulmasına yol açar. Bu çalışmanın amacı erken dönem femur başı avasküler nekrozu olan hastalara uygulanan sadece hiperbarik oksijen ve kor dekompresyon+hiperbarik oksijen tedavilerinin hastalık süreci üzerindeki etkilerinin incelenmesi, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası ağrı ve fonksiyonel durumlarının değerlendirilmesidir. 2012-2014 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran femur başı avasküler nekrozu tanısı ile sadece hiperbarik oksijen tedavisi veya kor dekompresyon sonrası hiperbarik oksijen tedavisi alan hastalar iki grup olarak değerlendirildi. 46 hastaya HBO tedavisi ve 34 hastaya KD+HBO tedavisi uygulandı. Hastaların tedavi öncesi ve son kontrollerindeki görsel ağrı skoru (VAS) ve Harris kalça skorları (HKS) ile tedavi sonrası SF-36 yaşam kalite skorları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Avascular necrosis of the femoral head is a progressive disease that commonly affects patients in their third to fifth decades of life; if left untreated, it leads to the degeneration of the entire hip joint. The aim of this study is to examine the effects of hyperbaric oxygen therapy alone and core decompression + hyperbaric oxygen therapy on the disease process in patients with early-stage femoral head avascular necrosis, as well as to assess the patients' preoperative and postoperative pain and functional status. Between 2012 and 2014, patients diagnosed with femoral head avascular necrosis at Ankara Atatürk Training and Research Hospital were divided into two groups: those receiving only hyperbaric oxygen therapy (HBO) and those receiving core decompression followed by hyperbaric oxygen therapy (KD+HBO). A total of 46 patients received HBO treatment, and 34 patients received KD+HBO treatment. The visual analog scale (VAS) for pain, Harris hip scores (HHS), and post-treatment SF-36 quality of life scores were evaluated before and after treatment.