Adana ve çevresindeki kronik İmmün Trombositopenik Purpura'lı hastalarda Helicobacter Pylori birlikteliğinin ve eradikasyonunun değerlendirilmesi
To evaluation the coexistence and eradication of Helicobacter Pylori in patients with chronic ITP around Adana
  1. Tez No: 272425
  2. Yazar: KADİR ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ.FİKRİ BAŞLAMIŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: H.Pylori pozitifliğinin ITP'li hastalardaki oranını belirlemek ve buhastalarda H.Pylori eradikasyonu sonrası anlamlı trombosit artışı olup olmadığınıdeğerlendirmektir. ITP etyopatogenezinin tam olarak bilinememesi ve mevcut tedaviyöntemlerinin yan etkilerinin ağırlığı ve başarısının istenen ölçüde olmaması nedeni ileyeni çalışma, araştırma ve tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. H.Pylori'ninimmün sistem üzerine ne kadar etkili olduğu bilindiğinden, H.Pylori'nin ITP'lihastalarda eradike edilmesi, pratik uygulamalarda seçilmiş hastalarda rutin olarakuygulanırsa hastaların tedavilerine ve yaşam kalitelerine katkı sağlaması yanında pahalıtedavilerin kullanımını da azaltabilir.Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Kronik ITP nedeni ile takip edilen ve dahaönce yapılmış olan tedavi veya tedavilere rağmen trombosit düzeyi 80 binin altında olanhastalar alınmıştır. Çalışmaya 12'si erkek 26'sı kadın 38 ITP'li hasta alındı ve 14C'luÜre Nefes Testi (UBT) uygulandı. UBT ile H.Pylori enfeksiyonu saptanan hastalara 2hafta eradikasyon tedavisi verdikten sonra 4 hafta beklendi ve UBT tekrarlandı. EğerH.Pylori eradike edilememişse ikinci basamak eradikasyon tedavisi yine 2 hafta verildive tedavi bittikten 4 hafta sonra tekrar UBT yapıldı ve 4 haftada bir trombosit sayısıtakibi yapıldı.Bulgular: H.Pylori enfeksiyonu prevelansı % 60'tır. 38 ITP'li hastanın 23'ünde,saptandı. 23 ITP'li H.Pylori ile enfekte hastaya eradikasyon tedavisi verildi ve 17hastada (% 74) klasik üçlü tedavi rejimi ile H.Pylori eradikasyonu başarıldı. İkincibasamak, dörtlü rejimle de 2 hastada daha eradikasyon sağlanarak toplam 19 hastada (%82,6) H.Pylori eradikasyonu sağlanmış oldu. Sonrasında H.Pylori eradike edilen 19hastanın 3'ünde (% 15,7) eradikasyon sonucu belirgin ve kalıcı trombosit sayısı artışısağlanmıştır.Sonuçlar: ITP'li hastalarda H.Pylori eradikasyonu halen standart bir tedaviyaklaşımı olarak yerini almamıştır. Ancak çalışmamızda da gösterildiği gibi H.Pyloripozitif tespit edilenlerde yapılması mantıklı görünmektedir. Bizim çalışmamızdaeradikasyon tedavisine belirgin cevap oranı görülmüştür. Literatürde cevap oranlarıarasında halen büyük farklılıklar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Intraduction-Aims: To determinate the H.Pylori infection rate in the patientswho has ITP and to evaluate in this patients whether a significant increase in plateletcount after eradication of H.Pylori. The etiopathogenesis of ITP is not known fully, andmethods of treatment have many side effects, success of treatments are not well, so thatwe need new researchs and methods of treatment. H.Pylori that how to be effective onthe immun system is known, eradication in patients with ITP may contribute thetreatment, quality of life in addition reduce use of expensive treatments if practicalapplications are routinely applied in selected patients.Materials And Methods: This study followed up because of patient withchronic ITP who has under 80.000 platelet levels despite previous treatments. Thisstudy include 38 patients with ITP, consist of 12 male, 26 female patients that UBT wasperformed. Patients with H.Pylori enfection who are diagnosed with UBT, aftereradication treatment of two weeks UBT was repeated later 4 weeks. When H.Pyloriwasn?t eradicated, second line eradication therapy was performed two weeks and after 4weeks end of the treatment, UBT was repeated. After the eradication platelet count wasperiodically investigated.Findings: The prevelance of H.Pylori who has ITP is %60 (23 patients with ITPhave infection with H.Pylori in 38 patient with H.Pylori). Eradication treatment wasapplied 23 patients with ITP who have H.Pylori infection so, in 17 patients eradicationwas achieved with classic tripple therapy, addition quadry therapy then in 2 patientseradication was achieved. With these regimens eradication rate reached %82,6. H.Pyloriachieved 3 of 19 patients (%15,7) as a result of eradication, who has been significantand sustained platelet response.Results: H.Pylori eradication in patients with ITP still didn?t take place as astandart treatment approach (Grade 2C). However, the study also seems logical to bedone UBT in determinated H.Pylori positive. In our study, eradication therapy showed asignificant platelet increase. There are still large differences between response rates inthe literature.