Psoriazisli hastalarda işitmenin normal populasyonla karşılaştırılması
Comparison hearing in psoriasis patients with normal population
- Tez No: 272446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Dermatology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş-Amaç: Otoimmün ve kronik enflamatuvar seyir gösteren hastalıklara eşlik eden çeşitli odyovestibüler patolojiler bildirilmiştir. Biz de çalışmamızda psoriazisli hastaların işitmesinde normal popülasyona göre bir kayıp olup olmadığını araştırmayı amaçladık.Gereç-Yöntemler: Tüm olgulara tam bir kulak burun boğaz muayenesi yapıldı. Çalışmaya anamnezinde ototoksik ilaç kullanımı, gürültüye maruz kalma, vertigo, rekürren otitis media ve fizik muayenesinde patolojik bulgu saptananlar alınmadı.Tüm olgulara ses izolasyonu sağlanmış KBB odyoloji laboratuvarlarında pure-tone odyometri uygulandı. Ölçümler Interacoustics-Clinical Audiometer AC40 cihazı ile TDH-39P Telephonic HB-7 kulaklık ve Radioear E71 kemik vibratörü kullanılarak gerçekleştirildi. Psoriazisli ve kontrol gruplarının hava yolu işitme düzeylerine 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000 ve 8000 Hz'de, kemik yoluna ise 500, 1000, 2000 ve 4000 Hz'de bakıldı.Grupların tüm istatiksel analizi PASW Statistics (eski adıyla SPSS) versiyon 18.0.0 istatistik paket programında yapıldı. Sayısal veriler ortalama ± SS (standart sapma), kalitatif veriler ise sıklık (%) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Background- Objective: Autoimmune and chronic inflammatory diseases associated with various audiovestibular pathologies have been reported in literature. In this study, we aimed to compare hearing loss in psoriasis patients with normal population.Material-Method: All patients underwent a complete ear, nose and throat examination. Patient taking ototoxic drugs, having noise exposure, vertigo, recurrent otitis media in history and having pathologic findings in physical examination were excluded from the study.Puretone audiometry was applied to all patients in a sound isolated otorhinolaryngology audiology laboratory. All measurements were performed using a Interacoustics-Clinical Audiometer AC40 device, TDH-39P Telephonic HB-7 headset and Radioear E71 bone vibrator. The airway hearing levels were measured on 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000 and 8000 Hz; and the bone path at 500, 1000, 2000 and 4000 Hz.Statistical analysis of all the groups was performed on PASW Statistics (formerly known as SPSS) version 18.0.0 statistical package program. Numerical data are mean ± SD (standard deviation), qualitative data were expressed as frequency (%).