Povidon iyodun ratlarda intraabdominal yapışıklığa etkisi
Effect of povidon iodure on intraabdominal adhesions at rats
- Tez No: 331617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN TERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: İntraabdominal adezyonlar batın operasyonu olan hastalarda postoperatif mekanik istestinal obstrüksiyonun en sık nedenidir. Povidon İyodür özellikle enfekte vakalarda batın içi yıkamalarda kullanılmaktadır. Biz bu çalışmada %10?luk Povidon İyodür derişimi ile adezyon ilişkisini araştırmaya çalıştık.Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda 30 adet wistar albino rat kullanıldı. Ratlar 10?arlı grublar halinde sham, kontrol ve Povidon iyodür grubu olarak 3?e ayrıldı. Sham grubuna laparatomi dışında bir işlem yapılmadı. Kontrol ve Povidon iyodür grubuna anestezi altında orta hat median insizyonla batına girildi. Kontrol ve Povidon iyodür grubunda ratların çekum ve periton lateral duvarı travmatize edilerek deneysel adezyon oluşturulmaya çalışıldı. Kontrol ve Povidon iyodür grubunda batın içi irrige edildi. Povidon iyodür grubu 2 cc %10?luk Pİ ile, kontrol grubu 2 cc SF ile irrige edildi. Yedi gün sonra anestezi altında orta hat insizyonla re-laparatomi yapıldı. Biyokimyasal ve histopatolojik inceleme için kan ve doku örnekleri alındı. Doku örnekleri periton lateral duvarı ve barsak anslarından alındı. Biyokimyasal değerlendirme için WBC, PLT, CRP ve Prolidaz seviyeleri çalışıldı. Histokimyasal çalışma için alınan doku örneklerinde ödem, inflamasyon, fibrozis ve nekroz araştırıldı. İstatistik analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows, version 20 (SPSS Inc. Chicago, IL. USA) programı kullanılarak yapıldı. Değerlendirme sonuçlarında p< 0.05 anlamlı olarak kabul edildi.Bulgular: Kan plazma incelemelerinde WBC, PLT ,CRP ve Prolidaz seviyelerikontrol grubunda sham grubuna oranla istatiksel olarak anlamlı arttığı bulundu. (P < 0.05) Plazmada WBC ve CRP seviyeleri kontrol grubunda Povidon iyodür grubuna oranla istatikselolarak artmıştı. (P < 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Intraabdominal adhesions are most frequent reason of mechanic intestinal obstruction at patients who exposed to abdominal operations. Povidon İodure is used to wash intraabdominal cavity especially enfected cases. We tried to investigate association between %10 Povidon İodure and intraabdominal adhesions. Materials and Methods: In our study 30 Wistar Albino rats were included. Rats were categorised as sham control and Povidon İodure groups and ten rats were in each group. No procedur was performed other than laparotomi on sham group. We entered intraabdominal cavity by anesthesia via median abdominal insicion. It was tried to perform experimentally intraabdominal adhesion by traumatising the caecum and lateral peritoneal wall. Intra abdominal cavities were irrigated both in control and Povidon İodure groups. Povidon İoduregroup was irrigated with 2cc % 10 Povidon İodure and control group was irrigated with 2 cc SF. After seven days re-laparotomi was administered each rat in anesthesia by median abdominal insicion. Blood and tissue samples were taken for biochemical and histopathologic analiyses. Tissue samples were taken from lateral wall of periton and intestinal segments. In biochemical study WBC, PLT, CRP and prolidase levels were analiysed. At samples taken for histochemcal study, edema, inflamation, fibrosis and necros were valuated. Statisticall analiyse was made by using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows, version 20 (SPSS Inc. Chicago, IL. USA) programme.