Tip ıı diabetes mellituslu hastalarda asetilsalisilik asit direnci sıklığı ve olası nedenleri
Acetylsalicylic acid resistance incidence and possible causes in patients with type ii diabetes mellitus
- Tez No: 272505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Tip 2 diyabet hastalarında tüm ölüm nedenlerinin %70 inin Kardiyovasküler komplikasyonlar ve tromboembolik olaylar olduğu kabul edilmektedir. Diyabetik hastaların trombositleri aspirine daha az duyarlıdır. Biz bu çalışmada antitrombotik tedavi amacıyla aspirin kullanan tip 2 diyabetli hastalarda mevcut aspirin drencinin sıklığını araştırmayı ve olası nedenlerini ortaya koymayı amaçladık.Materyal-Metod: Çalışmaya aspirin tedavisi kullanan 98'i diyabetik ve 39'u non-diyabetikti toplam 137 hasta dâhil edildi. Hastaların kollojen ADP ve kollojen epinefrin düzeylerine PFA?100® trombosit işlev inceleyicisi yöntemi ile bakıldı. Kollojen epinefrin düzeyine göre de cevaplı (kollojen epinefrin>300sn), yarı cevaplı (kollojen epinefrin 150-300sn) ve cevapsız (kollojen epinefrin
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiovascular disease (CVD) and the thromboembolic cases are the 70% percentage of the cause of mortality in patients with diabetes mellitus type II. Platelets are less sensitive to aspirin in patients with diabetes mellitus. In this study, our aim is to evaluate the incidence of current aspirin resistance in patients taking aspirin because of antithrombocytic treatment, and to display its possible causes.Methods: 137 patients which 98 are diabetic and 39 are non-diabetic, were introduced to the study. Patient?s collagen ADP and collagen epinephrine levels were tested with the Ultegra Rapid Platelet Function methode. Then, they were grouped as ?with responsed (collagen epinephrine>300sc)?, ?with semi-responsed (collagen epinephrine 150-300)? and ?non-responsed (collagen epinephrine