Ethnicity and ethnic conflict: the basque case
- Tez No: 27260
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRKAYNAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 1993
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZ Bu çalışma, Bask halkının etnik kimliğinin oluşumunu, gelişimini ve güç kazanmasını, siyasal ve sosyo ekonomik açıdan analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, primordial etkenlerin yanısıra modernleştirme aşamalarının ve bunun politik ve ekonomik sonuçlarının (sırasıyla merkezileşme ve endüstrileşme) Bask kimliğinin oluşumu ve gelişmesi üzerindeki etkinliği de incelenmiştir. Gözlem sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında, primordial etkenler ve modernleştirme aşamalarının Bask kimliğinin yapılanması ve Basklar arasındaki dayanışmanın artmasında rol oynadıkları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, etnik kimlik ve dayanışmanın primordial etkenlerin yanısıra politik ve ekonomik faktörlerin bir ürünü olduğu söylenebilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study attempts to analyze the emergence, growth, and consolidation of ethnic identity among the Basque people through an analysis of the political and socio-economic environments in the region. In this study, the effects of the primordial attributes, as well as, the modernization processes and its political and economic components (state centralization and industrialization, respectively) on the formation and maintenance of Basque identity are considered. In evaluating the results of the research data, it is observed that the primordial attributes and the modernization processes have each contributed to the construction of the Basque identity and have led to increased solidarity among the Basques. Thus, it is concluded that ethnic identity and solidarity are products of primordial, as well as, political and economical factors. Ill