An Information system for the aquatic sciences and fisheries researchers in Turkey
- Tez No: 27261
- Danışmanlar: PROF. DR. SOYSAL MUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de su bilimleri ve su kaynakları üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda etkin bilgi iletişimini sağlamak amacıyla bu araştırmalarda kullanılan kaynaklara dair ikincil bilgi sağlayacak bir sistem tasarlanmış ve TÜBİTAK/ DEBAG' da uygulamaya konmak üzere önerilmiştir. Sistem, Türkiye'de üretilen literatüre dair bibliyografik bilgi, ve araştırma sektörünün durumuna dair anlık bilgi veren iki alt sistemden oluşmaktadır. Her iki birimin de veri yapısal ve işlemsel tasarrmlari, fiziksel uygulama için hazır halde tamam 1 anım ş tır. Analiz ve aşamalarında yapxsal sis t «m metod ve t« kullanılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda diğer alanlardaki benzer çalışmalar için prototip olarak da algılanabilir. Ön Sayfa Sayısı : 1 1 Sayfa Sayısı : 184 Kaynak Sayısı : 32 Tablo Sayısı : 2 Şekil Sayısı : 9 Anahtar Sözcükler : Bilgi Yönetimi, Yapısal Sistem Analiz ve ı Tasarımı, Bibliyografik Veri Tabanı, İlişkisel Veri Tabanı, Nesne - İlişki Metodu, Veri Akış Diyagramlama Metodu, Sistem Sözlükleri. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, an information system providing referral information on the primary sources of information and other resources to be used in the aquatic sciences and aquatic resources research studies in Turkey for coordinating the effective information exchange between the parties in the sector is designed and proposed as a separate entity operating in TUB I TAK /DEB AG. The system contains two subsystems; one providing bibliographic information on the Turkish literature and the other on the current state of the aquatic research sector. The logical data and functional structures of both parts are designed ready for the physical implementation. During the analysis and design, structured system tools and techniques are used. This study can be percieved as a prototype and similar systems can be implemented for other disciplines. Number of Preliminary Pages : 1 1 Number of Pages : 184 Number of References : 32 Number of Tables : 2 Number of Figures : 9 111Keywords : Information Management, Structured System Analysis and Design, Bibliographic Database, Relational Database, Entity - Relationship Technique, Data Flow Diagramming Technique, System Dictionaries IV