Moclobemide'in kalp hızı, ritmi ve kalbin ileti sistemi üzerine etkileri
- Tez No: 54839
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bir MAOI olan moklobemidin kalp hızı, ritmi ve ileti sistemi üzerine etkisini araştırmak için kardiyak sorunu olmayan, DSM-IV tanı ölçütlerine göre“majör depresyon”ve“distimik bozukluk”tanıları konulmuş 30 kişilik olgu grubu seçilmiştir (10 erkek, 20 kadın). Ayaktan tedavi ile 450 mg/gün sabit dozunda moklobemid uygulanarak ilaç öncesi, 15. ve 30. gün EKG parametreleri izlenmiştir. Sonuçta kalp hızının başlangıca göre 30. günde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gösterdiği saptanmıştır. Cinsiyet farkı önemsizdir. Yaş grupları göz önüne alındığında bulgu açısından fark izlenmemiştir. PR ve QRS ölçümleri önemli değişimler sergilememiştir. QTc ölçümü 30 yaş ve üstü grupta başlangıca göre 30. günde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma göstermiştir. Diğer ritm ve ileti bozuklukları gözlenmemiştir. Genel olarak moklobemidin kalp ileti sistemi için güvenilir bir ajan olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY In order to research the effects of moclobemide on the cardiac rythm and conduction system, 30 non-cardiac patients (1 0 males, 20 females) who have been diagnosed to be major depression and dysthymic disorder according to the DSM-IV criterias have been sampled. During the ambulatory treatment course, preadministrative, on the 1 5 th and 30 th day of 450 mg/day fixed dose moclobemide administration, ECG parameters followed. As a result, it has been found that heart rate parameter has been statistically decreased on the 30 th day of the study in comparison with the initial value. There was no sex discrimination. Also, the result of the study did not change between different age groups. No significant changings in PR and QRS measurements have been observed. QTc measurement is decreased at 30 th day of the study in 30 year and above study group in comparison with the initial value. Additionally, non of other rhytm and conduction defects have been determined. As a result of these findings, it can be said that moclobemide is a safe agent for the heart in regard to the electrophysiologic parameters of this organ.