Annelerin akut solunum yolu enfeksiyonları ile ilgili bilgi tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviors of mothers regarding acute respiratory infections
- Tez No: 311491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN MELİH ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada ebeveynlerin akut solunum yolu hastalıkları ile ilgili bilgi düzeyi, genel tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi; akut solunum yolu hastalıklarında acil ve şiddetli hastalık bulguları ve antibiyotik kullanımı ile ilgili mevcut bilgi düzeyleri ve tutumlarının ölçülmesi, ebeveynlerin bilgi eksiklikleri ve yanlışlarının belirlenmesi amaçlandı.YÖNTEM: Çalışmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Aile Hekimliği polikliniklerine 1-16 yaş çocuklarının rahatsızlıkları nedeniyle başvuran 122 anne alındı. Annelerin sosyo demografik özelliklerini, çocukluk çağı akut solunum yolu enfeksiyonları, ateş ve antibiyotik kullanımı konusundaki bilgi düzeylerini tutum ve davranışlarını değerlendirmek üzere hazırlanmış anket formları uygulandı.BULGULAR: Annelerin %34,4'ünün ilkokul, %13,1'nin ortaokul, %23,8'nin lise, %13,9'nun yüksekokul,%10,7'sinin fakülte düzeyinde eğitim seviyesine sahip olduğu görüldü. Çocukların %58,1 `i öksürük ve %40,9' u ateş şikayeti ile doktora başvurmuştur. Bu başvurudan önce annelerin %28,6'sı antibiyotik, %27,8'inin ateş düşürücü kullanmıştı. Annelerin %9'unun evinde ateş ölçüm cihazı olmadığı belirlendi. Annelerin %36'sı 38 derece, %24,5'i 37 derece, %19,6'sı 37,5 derece, %8,1`i 38,5 derece vücut sıcaklığını ateş olarak düşünmekteydi. Akut solunum yolu enfeksiyonu nedeni olarak en çok belirtilen etken %59,8 ile mikroplardı. Annelerin %41,8'i herhangi bir antibiyotik ismi bilmediğini belirtti. Reçetesiz antibiyotik kullanım oranı %12,3 olarak belirlendi.SONUÇ: Annelerin akut solunum yolu hastalıklarının acil ve şiddetli bulgularını tam olarak bilmedikleri, ateş bilgi düzeyinin tutum ve davranışlarında eksiklikler olduğu, antibiyotik kullanımları konusunda yanlış tutumları olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
AİM: In this study, it has been tried to evaluate parent?s knowledge, general attitudes and behaviors on acute respiratory tract illnesses; to find out emergent and serious illness facts about acute respiratory tract illnesses; to calculate current knowledge on antibiotic usage and determine attitudes and show knowledge deficiencies and errors.METHOD: In this study, 122 mothers applying to the Çanakkale Onsekiz Mart University Training and Research Hospital Pediatrics and Family Practice Unit because of their 1-16 year children?s illness have been taken. Some questionnaires that have been prepared to evaluate socio-demographic features of mother?s, childhood acute respiratory tract illnesses and mother?s knowledge, attitude and behavior levels on fever and antibiotic usage have been used.RESULTS: It has been seen that 34.4 % of mothers have primary school education level, while 13.1%, 23.8 %, 13.9 % and 10.7 % of them have secondary school, high school, college, faculty education levels respectively. While 58.1 % of children apply to the doctor due to coughing problem, 40.9 % of them do it for fever complaint. Before applying, 28.6 % of mothers use antibiotic and 27.8 % of them use antipyretic. It has been found that 9% of mothers do not have thermometer at their homes. According to 36% of mothers, body temperature of 38 degree could be called fever, while 24.5 %, 19.6 %, 37.5 % and 8.1 % define fever as something having the body temperature of 37, 37.5, 38.5 respectively. The most common factor given as the reason for acute respiratory tract illnesses was microbes with a percentage of 59.8 %. 41.8 % of mothers have stated that they did not know any antibiotic names. The percentage of antibiotic usage without prescription has been specified as 12.3 %.CONCLUSİON: It has been seen that mothers do not know exactly the emergent and serious illness facts about acute respiratory tract illnesses, that that have some deficiencies in fever knowledge level, attitude and behaviors and that they have some faulty attitudes in their usage of antibiotics.