Kronik Hepatit B'de karaciğer yağlanması prevalansı ve karaciğer yağlanmasının oral antiviral tedavi cevabına etkisi
Impact of hepatic steatosis on the outcome of the treatment in patients with Chronic Hepatitis B infection treated with oral anti-viral therapy
- Tez No: 272697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yağlı karaciğer hastalığı son yıllarda özellikle batı toplumlarında en sık görülen karaciğer hastalığıdır ve sıklığı genel olarak %15-20'lere ulaşır. Kronik hepatit B ile birlikte görülen karaciğer yağlanmasının klinik ve prognostik bir değeri olabileceği düşünülmekle beraber bu konuda yeterince çalışma yoktur. Bu çalışma kronik hepatit B'li hastalardaki karaciğer yağlanması oranını tespit etmek ve oral antiviral tedavi alan hastalarda karaciğer yağlanmasının tedaviye cevap üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır.Materyal ve metodErciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı'nda planlanıp yapılmıştır. Çalışmaya kronik hepatit B nedeniyle oral antiviral tedavi alan 43 kadın, 76 erkek olmak üzere toplam 119 hasta alındı. Bu hastaların karaciğer biyopsi preparatları yeniden gözden geçirilerek yağlanma oranları belirlendi. Yağlanması olan ve olmayan hastalarda tedavinin 48. Haftasında virolojik ve biyokimyasal yanıtlar arasında istatistiksel bir fark olup olmadığı değerlendirildi.BulgularOral antiviral tedavi alan 119 hastanın patoloji preparatlarına ulaşıldı ve incelendi. 119 hastanın 43'ünde (%36,1) herhangi bir seviyede yağlanma varken, 76 (%63,9) hastada yağlanma yoktu. Yağlanma olanlarla olmayanların virolojik ve biyokimyasal cevapları arasında istatistiksel anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi (p:0,784). HAİ açısından her iki grup arasında anlamlı fark yokken karaciğer fibrozisi yağlanması olan hastalarda olmayanlara göre istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu (p:0.01).TartışmaKHB hastalarındaki yağlanma prevelansı ve yağlanmanın karaciğer histolojisindeki değişikliklerle ilişkisi birçok çalışmada gösterilmiştirÇalışmamızda KHB nedeniyle oral antiviral tedavi alan ve karaciğer yağlanması olan hastalarda tedaviye virolojik ve biyokimyasal cevap oranı, benzer tedavi alan ancak yağlanması olmayan hastalara göre düşük olmakla birlikte aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulundu. Bu çalışmadaki temel amacımız kronik hepatit B hastalarındaki karaciğer yağlanmasının oral antiviral tedavi alan hastalardaki virolojik ve biyokimyasal cevap üzerine bir etkisi olup olmadığını araştırmaktı. Oral antiviral tedavi alan ve karaciğer yağlanması olan hastaların aynı tedaviyi alan karaciğer yağlanması olmayan hastalarla kıyaslandığında cevap (Biyokimyasal ve virolojik) oranları daha düşük olmasına rağmen aralarında istatistiksel bir fark yoktu. Ancak bu hastalarda yağlanma ile fibrozis arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunmuştur ve yağlanma arttıkça fibroziste de artış görünmektedir.Sonuç olarak karaciğer yağlanması KHB hastalarında, tedaviye cevabı etkilemese de, nadir görülen bir durum değildir. Bu hastalarda karaciğer yağlanması oral antiviral tedavide virolojik cevabı etkilemese de yağlanmanın fibrozis ile olan istatistiksel olarak anlamlı yakın birlikteliği hastalığın progresyonu açısından çok önemlidir. Yağlanması olan KHB hastalarında standart viral hepatit tedavisi ile birlikte karaciğer yağlanmasına yönelik tedavilerin verildiği geniş, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Impact of Hepatic Steatosis on the Outcome of Treatment in Patients with Chronic Hepatitis B Infection Treated With Oral Anti-viral TherapyAim: Hepatic steatosis is most common hepatic disorders in population in recent years and the prevalence of the disease arise up to 15-20%. There is no enough data about the clinical and prognostic effect of hepatic steatosis on the treatment of chronic hepatitis B. We designed this study to evaluate the impact of hepatic steatosis on the outcome of treatment in patients with chronic hepatitis B infection treated with oral anti-viral therapyMaterials and methods: The study was designed in Erciyes University Medical Faculty Department of Gastroenterology. 43 female and 76 male patients who received oral anti-viral therapy because of chronic hepatitis B were included in the study. Liver biopsy specimens were re-evaluated and classified according to Brunt steatosis classification. Virological and biochemical response to 48 month oral anti-viral therapy were compared between patients with and without steatosis.Results: We reached the pathology specimen of 119 patients. 36.1% of them have hepatic steatosis. There is no statistically significant difference in virological and biochemical response between the patients with and without steatosis (p: 0.78). Hepatic fibrosis is significantly higher in the patients with steatosis when compared with without steatosis (p: 0.01).Conclusion: Many studies researched the prevalence and effect of steatosis on liver in chronic hepatitis B. We aimed to investigate the impact of steatosis on the outcome of antiviral drugs in hepatitis B. Although steatosis does not affect the outcome of treatment, it is not a rare condition in chronic hepatitis B. Steatosis related hepatic fibrosis is a problem in chronic hepatitis B like in C, and some treatment modalities about steatosis related fibrosis may help recovery of liver in chronic hepatitis B.