Levobupivakain, bupivakain ve ropivakainin miyotoksik etkilerinin karşılaştırılması; elektron mikroskopik inceleme ve apoptotik aktivite çalışması
Comparison of myotoxic effects of levobupivacaine, bupivacaine and ropivacaine; the investigation of electrone microscope and the examination of apoptotic activity
  1. Tez No: 272700
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZ GERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KARAMEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tek doz intramüsküler enjeksiyonla verilen bupivakain, ropivakain ve levobupivakainin rat iskelet kas dokusundaki miyotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışma Wistar-Albino türü, dişi cins 40 rat üzerinde gerçekleştirildi. Deney hayvanları, her biri 10 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı. Ratların sağ gastrocinemius kasına, çalışma grubuna uygun olarak % 0,5 konsantrasyonda bupivakain, ropivakain ve levobupivakain ile %0,9 normal salin intramüsküler yoldan uygulandı. Her bir grupta yer alan ratlar enjeksiyondan sonraki 2. günde, ketamin anestezisi altında, servikal dislokasyon uygulanarak sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen ratların enjeksiyon yapılan kasları diseke edilerek ışık mikroskobu, elektron mikroskop ve immünflorasan mikroskopta incelenmek üzere hazırlandı. Işık mikroskobu için hazırlanan kesitler hemotoksilen-eozin ile boyanarak incelendi ve gözlenen kas hasarı ?Benoit, Yagiela ve Ferrell? skorlama sistemi kulanılarak skorlandı. Söz konusu lokal anestezik ajanların iskelet kas dokusunda neden olduğu ultrastrüktürel değişiklikler transmisyon elektron mikroskop kullanılarak subsellüler düzeyde incelendi. Apoptotik aktivasyonun araştırılması için hazırlanan kesitler TUNEL (terminal deoxynucleotidyl transferase-mediated dUTP-biotin nick and labelling assay) yöntemi ile boyandı ve immünflorasan mikroskopta değerlendirildi.Bulgular: Işık mikroskobu incelemesinde Grup B, Grup L ve Grup R'de enjeksiyondan sonraki 2.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the myotoxic and apoptotic effects of levobupivacaine, bupivacaine and ropivacaine that were injected with single dosage intramuscular injection in the rat muscular tissue.Materials and Methods: This study was conducted on 40 famele Wistar-Albino rats. Rats were allocated to four groups as 10 rats in each group. Bupivacaine % 0,5, levobupivacaine % 0,5, ropivacaine % 0,5 and salin % 0,9 were injected intramuscularly into the right gastrocnemius muscle of rats, appropriate for the groups. Second day after the intramusculer injections, rats from the each group were sacrified by servical dislocation under ketamine anaesthesia. The muscles of the sacrified rats that were injected and dissected to prepare to examine under light microscope, electron microscope and immunofloresan microscope for apoptotic activation. Preparates were examined by painting with the haematoxylin-eosin for light microscope and scored based on damage severity on an ordered scale, according to the `Benoit, Yagiela and Ferrell? scoring system. As mentioned ultrastructural changes caused by local anaesthesic agents were evaluated at subcellular level by electrone microscopy.