Ooferektomi yapılmış ratlarda statin ve 17ß östradiolün kemik mineral dansitesine etkisi etkisi
The effects of statins and 17ß estradiol in ooferectomised rats bone minerally dansity
  1. Tez No: 272701
  2. Yazar: DİLEK KAYA KAPLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT TUNCAY ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Ooforektomize ratlarda östrojen yerine koyma tedavisinde östrojen vestatinlerin tek basına ve kombine halde proksimal femur ve lomber vertebra kemikmineral dansitesine (KMD) etkisini arastırmak.Materyal ve Metot: Doksanaltı Wistar Albino cinsi disi sıçan, her biri 8 hayvandanolusan oniki gruba ayrıldı. ?lk 11 gruba ooforektomi, son gruba Sham operasyonuyapıldı. Ooforektomi yapılmıs 11 grubun 2 sine 120 gün boyunca gavaj yoluyladüsük (150 ?g/kg/gün) ve yüksek (500 ?g/kg/gün) doz 17 ß-östradiol 2 sine 12mg/kg/gün Fluvastatin ve 6 mg/kg/gün Simvastatin verildi. Yüksek doz 17 ß-östradiol verilen 2 grup 12 mg/kg/gün Fluvastatin ve 6 mg/kg/gün Simvastatin ilekombine edildi. Düsük doz 17 ß-östradiol verilen 4 grup 3 mg/kg/gün ve 6mg/kg/gün Simvastatin ile 6 mg/kg/gün ve 12 mg/kg/gün Fluvastatin ile kombineedildi. Çalısmanın sonunda grupların proksimal femur ve lomber vertebra KMD'siDEXA yöntemi ile (Dual Enerji X-Ray Absobsiyometre) birbiriyle karsılastırıldı.Sonuçlar: Ooforektomi sonrası proksimal femur KMD'si anlamlı oranda azalırken(0.145±0.01 g/cm2 ve 159±0.01 g/cm2; p=0.001), lomber vertebradaki kemikkaybının anlamlı olmadığı saptandı (0.161±0.01 g/cm2 ve 0.168±0.01 g/cm2; -p=0.471). Dozajı 150 ?g/kg/gün olan 17 ß-östradiol tedavisinin, proksimal femur velomber vertebra KMD'sini koruduğu saptandı. Tek basına yüksek doz östrojentedavisi lomber vertebra ve proksimal femur KMD sinde koruyucu etkiye nedenolurken proksimal femurda bu etki istatistiksel olarak anlamlı değildi. Tek basına 6mg/kg/gün simvastatin ile 150 ?g/kg/gün 17ß-östradiol tedavisinin proksimal femurve lomber vertebra KMD'si üzerine etkisi benzer bulundu. 12 mg/kg/gün Fluvastatingrubunun proksimal femur ve lomber vertebra KMD si üzerine olan koruyucu etkisi150 ?g/kg/gün 17ß-östradiol ve 6 mg/kg/gün Simvastatin grubundan daha düsükolarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluated the effect of statins at different doses on proximalfemur and lumbal vertebra bone mineral density (BMD) in rats receiving estrogenreplacement therapy.Materials and Methods: Ninety-six Wistar Albino rats were divided into twelvegroups, containing 8 rats each. Ooforectomy was performed to the rats of the firsteleven groups, whereas the last group was sham operated. Two of elevenooferectomized rats groups were treated with low (150 ?g/kg/gün) and high (500?g/kg/gün) doses 17 ß-estradiol ,other two groups treated with alone 6 mg/kg/daySimvastatine and 12 mg/kg/day Fluvastatine for 120 days by gavage. Two groupsthat treated with high dose 17 ß-estradiol were combined with 6 mg/kg/daySimvastatine and 12/mg/kg/day Fluvastatine. Four groups that treated low dose 17 ß-estradiol were combined 3 mg/kg/day and 6 mg/kg/day Simvastatine with 6mg/kg/day and 12 mg/kg/day Fluvastatine. At the end of study, BMD of the proximalfemur and lumbal vertebra were compared between groups with DEXA method.Results: Proximal femur BMD of ooforectomized rats decreased significantly(0.145±0.01 g/cm2 and 159±0.01 g/cm2; p=0.001), whereas the lumbal vertebralbone loss did not reach statistical significance (0.161±0.01 g/cm2 and 0.168±0.01g/cm2; p=0.471). 150 ?g/kg body weight/day 17 ß-estradiol treatment preservedproximal femur and lumbal vertebra BMD. High dose estrogen treatment wasdetected protective effect on lomber vertebra and proksimal femur BMD. This effectdid not staticaly significant in proksimal femur BMD. The effect of 150 ?g/kg bodyweight/day 17 ß-estradiol and 6 mg/kg body weight/day Simvastatine proximalfemur and lumbal vertebra BMD were comparable. Protective effect of Proximalfemur and lomber vertebra BMD in 12 mg/kg/day Fluvastatin group was detectedlower than 150 ?g/kg body weight/day 17 ß-estradiol and 6 mg/kg/day Simvastatinegroups. The low dose estrogen and low dose simvastatin combination providedgreatest protection of proximal femur (0.176±0.01 g/cm2 ve 0.145±0.01 g/cm2;p