Migren ve kronik migren hastalarında insomnia ve depresyon
Insomnia and depression in migraine and chronic migraine patients
  1. Tez No: 272721
  2. Yazar: ESRA ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİT SELEKLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Migren, kronik migren, depresyon ve insomnia gibi durumlarla sıklıkla komorbid olarak bulunmaktadır. Uyku ve migren ilişkisi hakkında yapılmış oldukça kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, insomnia, depresyon ve migren, kronik migren arasındaki ilişki araştırılmıştır.Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı, Başağrısı Polikliniği'ne 2001 Ocak- 2003 Ağustos ayları arasında başvuran 460 hasta çalışma için değerlendirildi. Hastalar ICHD-II kriterlerine göre, yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile sınıflandırıldı. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü hastalar, Episodik GTBA, Kronik GTBA, Kombine tipte Başağrısı olan hastalar (migren ve GTBA birlikte bulunan hastalar) ve başağrısı sınıflandırılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Dışlamalar neticesinde kalan toplam 286 hasta içinden, Beck Depresyon Ölçeği uygulanan 131 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların 120'si kadın, 11'i erkekti. Hastaların yaş ortalaması 36.34±11.64 (min:18, max:65) idi. Başağrıları, episodik migren (66 hasta) ve kronik migren (65 hasta) olarak sınıflandırılan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların son 1 ay içindeki gece uykusu özellikleri sorgulanarak; hastalar uykuya dalma süreleri, gece uyanma sayıları, tekrar uykuya dalma süreleri, toplam uyku süreleri ve sabah nasıl uyandıkları (dinç, yorgun) gibi uyku özellikleri ile ilgili kategorize edildi. İstatistiklerde, SPSS 16,0 for Windows yazılımı kullanıldı.Hem depresyonun, hem de migrenin kronikleşmesinin uykuya dalma süresine etkisi yoktu. Hem depresyonlu, hem de kronik migrenli hastaların, gece uyandıktan sonra uykuya dalmaları daha güçtü ve her iki gruptaki hastalarda, sabah yorgun olarak uyanma oranı fazlaydı. Migreni kronikleşmiş şahıslarda, episodik migrenlilere göre daha sık depresyona rastlanılmıştır. Benzer şekilde, kronik migrenlilerin uyku düzeninin daha da bozulduğu ve uykunun dinlendirici özelliğini yitirdiğini görülmektedir. Depresyonlu ve kronik migrenli hastalarda uykuya dalma süreleri uzamamış olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Migraine and chronic migraine are often comorbid with depression and insomnia. There are very few studies which have investigated the association between sleep difficulties and migraine. This study aims to investigate relationship among insomnia, depression and migraine.Between January 2001-August 2003 a total of 460 subjects were evaluated at the Headache outpatient of the Neurology Department in University of Kocaeli Medical School. Patients were classified according to ICHD-II criteria with semi-structured interview. Subjects under 18 years and over 65 years of age and which have Episodic TTH, Chronic TTH, Combined Type (migraine and TTH co-exists together ) Headache, and Unclassified Headache were excluded. Of the remaining 286 subjects, 131 patients who filled in the Beck Depression Scale were included in the study. The group comprised of 120 females and 11 males with a mean age of 36.34±11.64 (min:18, max:65). Participants, classified as episodic migraine (66 subjects) and chronic migraine (65 subjects) were included. The night-time sleep of the last one month period were questioned. They were categorized by questioning sleep charactestics like; time to fall asleep, number of waking up during the night, time to fall back asleep after waking up at night, total sleep time and how they feel in the morning. Data were evaluated by SPSS 16,0 for Windows.Inveteracy of both depression and migraine have not had any effect on time to fall asleep. Both, subjects with depression and chronic migraine, had more difficulties on falling back asleep after waking up at night and both groups were feeling tired when awake in the morning. Compared to those who have episodic migraine, depression is more common in chronic migraine sufferers. Chronic migraine sufferers were seemed to have more sleep problems and sleep has lost its recreative feature. Sleep latencies were normal in patients with depression and chronic migraine.