İnfraklavikular blokta lateral sagital teknik ile korakoid yaklaşımın karşılaştırılması
Comparison of lateral sagittal technique and coracoid approach for infraclavicular block
  1. Tez No: 272728
  2. Yazar: SERTAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Farklı yaklaşımlarla uygulanan ifraklavikular bloklarda başarı ve komplikasyon oranları değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada lateral sagital infraklavikular blok (LSİB) ve korakoid blok yaklaşımının uygulama süresi, blok başarısı ve komplikasyonların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda korakoid blokta Wilson tarafından tarif edilen klasik yaklaşım ile Klaastad ve ark. tarafından tariflenen LSİB karşılaştırılmıştır.Çalışmaya, bilgilendirilmiş hasta onam formu alınmış, el, el bileği veya ön kol bölgelerinde cerrahi geçirecek ASA I-II 100 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup K' (korakoid) daki hastalara korakoid çıkıntının 2 cm mediyali ve 2 cm kaudalinden cilde 90 derece açı ile ponksiyon yapılarak iğne ilerletildi. Grup I'(lateral sagital) daki hastalarda ise korokoid çıkıntının en mediyali ve klavikulanın anteriorda birleştiği noktadan ponksiyon yapılarak iğne sagital planda kaudal yönde dorsalden 20 derece açı ile yönlendirildi. Her iki grupta da blok uygulamalarında sinir stümülatörü kullanıldı. Tüm hastalara, 0,3-0,5 mA arasında radial, ulnar veya median sinir motor yanıtlarından herhangi biri görülüp 40 mL LA (%2 lidokain, %05 levobupivacaine) enjeksiyonu yapıldı. Blok başarısı; LA enjeksiyonundan sonraki 40. dakika da 5 sinirde (radial sinir, ulnar sinir, median sinir, kutanöz antebrakiyal sinir, muskulakutanöz sinir) anestezi veya analjezinin oluşması olarak tanımlandı. LSİB'da blok başarısı %92, korakoid blokta ise %86 olarak tespit edildi. LSİB'da 10.dk.'da ulnar sinir, 20.dk.'da ulnar ve radial sinir, 30.
Özet (Çeviri)
Success and complication rates of different infraclavicular blocks vary widely. The goal of this study was to compare block performance time, success rates and the incidence of complications during lateral sagittal infraclavicular block (LSIB) and coracoid block. In our study we compared classic approach defined by Wilson in coracoid block and LSIB defined by Klaastad at al.After obtaining informed patient consent 100 ASA I-II patients scheduled for hand, wrist and forearm surgery were included into our study. Patients were randomly allocated to two groups. In group K (coracoid) the needle insertion site was 2 cm medial and 2 cm caudal of coracoid process with 90 degree angle to the skin. In group I (lateral sagittal) the needle insertion site was the most medial of coracoid process where it joins to anterior of clavicula and the needle was directed to caudal site with 20 degree angle to dorsal site in sagittal plane. In both groups during block performance nerve stimulator was used. 40 ml of LA (2% lidocaine, 0.5% levobupivacaine) was administered to all patients when radial, ulnar or median nerve motor response was obtained between 0,3-0,5 mA. Successful block was defined as anesthesia or analgesia of five nerves (radial, ulnar, median nerves, nervus cutaneous antebrachi and nervus musculocutaneous) after 40 minutes of LA injection. Block success was 92% in LSIB and 86% in coracoid block.