The Self Esteem Rating Scale-Short Form (Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği-Kısa Formu) Türkçe güvenilirlik ve geçerlilik çalısması
Imvestigating of the self esteem rating scale-short form reliability and validity
- Tez No: 272742
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Şizofrenide benlik saygısı kavramı araştırmalar arasında temel konulardan biri olmuştur. Buna paralel olarak psikiyatrik hastalıklarda benlik saygısının düzeyini ölçmek amacıyla ölçekler geliştirilmiştir. Benlik saygısının yükseltilmesi tedavilerin önemli bir amacıdır. Self Esteem Rating Scale-Short Form (SERS-SF) klinik değerlendirmede olduğu gibi araştırmalarda da kullanılmak üzere İngilizce olarak geliştirilmiş.Bizim amacımız Türkiye'de koşullarımıza uygun kullanım olanağı sağlayan, SERS-SF'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlilik çalışmasını yapmak.Yöntem: SERS-SF'nin yazarlarından Türkçe geçerlilik ve güvenilirlilik çalışması yapmak için e-posta yolu ile izin alındı. Kocaeli Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniğine ayaktan tedavi için gelen yüz şizofreni hastası çalışmaya alındı. Bu çalışmada SERS-SF güvenirliliği araştırmacı tarafından iç tutarlılık (Cronbach's Alpha), madde analizi ile değerlendirildi.Geçerlilik için RBSÖ ile BSDÖ-KF arasında korelasyon ve faktör analizi yapıldı.Bulgular: BSDÖ-KF Ölçeğinin benliğin olumlu ve olumsuz boyutlarını ölçen maddelerinin iç tutarlılık araştırmasında olumlu boyut Cronbach's Alpha sayısı, olumsuz boyut Cronbach's Alpha sayısı, ölçeğe bütüncül olarak bakıldığında Cronbach's Alpha sayısı sırasıyla 0,875, 0,853, 0,897 bulundu. Geçerlilik çalışmasında özdeğeri yüksek beş faktör saptandı. BSDÖ-KF ve RBSÖ arasında pozitif korelasyon ve olumlu boyut -r- değeri -0,684, olumsuz boyut -r- değeri -0,626 bulundu.Tartışma ve Sonuçlar:Bu araştırma orjinal çalışmasıyla yüksek uygunluk gösterdi. Şizofreni araştırmalarında kullanılabilecek, tedaviye yardımcı, tedavide kilit rol oynayan benlik saygısını şizofreni hastalığı olan bireylerde ölçebilecek, doldurulması kısa zaman alan, kolay anlaşılabilir geçerliliği ve güvenilirliği ispatlanmış bir ölçek Türk Psikiyatrisine sunuldu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The concept of self esteem in schizophrenia has been a subject for substantial amount of research. At the same time, an increasing number of scale have been developed which are intended to measure the level of self esteem in mental disorders. Increasing of self esteem is an important goal of treatments. SERS-SF was developed in English and is suitable for use in research as well as for clinical treatment of schizophrenia patients.We intended to carry out validity and reliability study on this scale in order to make it eligable for use in conditions within Turkey.Method: Permission was taken from SERS-SF writer by e-mail. (For this study was allowed writers by e-mail.) A hundred schizophrenia patients who are outpatients receiving treatment in The Kocaeli Univercity, Faculty of Medicine Psychiatry Department were included in the study.In this study, reliability of SERS-SF was assessed by investigating, the internal consistency (Cronbach?s Alpha) and items analysis .RSES and BSDÖ-KF were evaluated for validity by correlations and factor analysis.Findings: BSDÖ-KF positive and negative dimensions of self esteem, scale items measure a positive dimension to the investigation of internal consistency, Cronbach?s Alpha number, negative dimension of the Cronbach?s Alpha number, Cronbach?s Alpha of the scale in a holistic way of considering the Cronbach?s Alpha number were found respectively 0,875, 0,853, 0,897.Positive correlations with the RSES, BSDÖ-KF and the -r- values of positive and negative dimensions were found -0.684 and - 0.626.Conclusion and Results:This research showed high compliance with original work. The scale, with proven validity and reliability, which needs short time to fill and which is easy to understand and which can be used in study of schizophrenia, auxiliary treatment and measuring self-esteem in individuals with schizophrenia which plays a key role in the treatment of disease, was presented to Turkish Psychiatry.