Streptozosin ile diyabet oluşturulmuş postmenopozal wistar ratlarda diabetes mellitusun ve thiazolidinedionların kemik histomorfometrik parametreler üzerine etkileri.
The effect of diabetes mellitus and Thiazolidinediones on bone histomorphometry in Streptozotocin-induced diabetic postmenopausal Wistar Rats
  1. Tez No: 272827
  2. Yazar: DERYA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Osteoporoz düşük kemik kitlesi ve kemik mikromimarisinde bozulma ile seyredenve kemik kırılganlığında artış ve bunu takiben artmış kırık riski ile seyreden birhastalıktır. Tip 1 DM KMY'de azalma ile seyretmektedir. Tip 2 DM'li hastalardaise, KMY artmış olmasına rağmen kırık riskinde artış mevcuttur. Hem osteoporozhem de DM özellikle yaşlı populasyonda sık rastlanılan hastalıklardır.Thiazolidinedionlar (TZD) PPAR ? üzerinden etki ederek insülinduyarlılığını arttırarak kan şeker düzeylerini düşürmektedir. Bu ilaçların enönemli yan etkilerinden biri özellikle postmenopozal kadınlarda daha belirginolarak ortaya çıkabilen kemik yapıdaki bozukluklardır. Daha önce yapılançalışmalar PPAR ? aktivasyonunun prekürsör kök hücrelerin osteoblastadönüşümünü azaltarak adiposite dönüşümünü arttırdığını göstermiştir.Bu çalışmanın amacı DM ve rosiglitazonun kemik üzerine olan etkisiniaraştırmaktır. Daha önce yapılan çalışmalarda yaşlı ve östrojen desteği kesilmişratlarda TZD'nin kemik üzerine olumsuz etkisi daha aşikar olması nedeniyle buçalışmada postmenopozal ratlar kullanılmıştır. Postmenopozal diyabetik halegetirilmiş wistar ratlarda TZD'nin kemik üzerine olan etkisini araştıran ilkçalışmadır.66Bu çalışmada 16 adet wistar rat kullanılmıştır. Her biri 4 rattan oluşan 4grupoluşturulmuş olup, gruplar şu şekildedir: 1)kontrol grubu 2)streptozosin ilediyabetik hale getirilmiş ve tedavi verilmemiş grup 3)streptozosin ile diyabetikhale getirilip insülin tedavisi verilen grup 4) streptozosin ile diyabetik halegetirilip rosiglitazon verilen grup.İlaç verilmeyen diyabet grubunda ve rosiglitazon grubunda kontrolgrubuna göre trabeküler kalınlıkta ve trabeküler alan yüzdesinde azalmasaptanmıştır. Rosiglitazon grubunda tedavi verilmeyen diyabetik gruba göre yinetrabeküler kalınlık ve trabeküler alan yüzdesinde düşüş saptanmıştır. İnsülinkullanımı ile trabeküler kalınlık ve trabeküler alan yüzdesinde artış saptanmıştır.Kemiklerin histolojik incelenmesinde de tedavisiz diyabet ve rosiglitazongruplarında osteoblast ve osteosit fonksiyonlarında azalma saptanırken, insülinverilen grubun histolojik değerlendirilmesi sonucunda kontrol grubu ile benzerözellikte histolojik özellikler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a metabolic skeletal disease with low bone mass and bonemicroarchitectural disorganization and it leads to inreased skeletal fragility andfracture risk. Type 1 diabetes is associated with reduction in bone mineral density.People with type 2 diabetes have often elevated bone mineral density withincreased fracture risk. Osteoporosis and diabetes both affect elderly peoples.Thiazolidinediones (TZD) increase insulin sensitivity through activation ofperoxisome proliferator-activated reseptor (PPAR) ?. TZDs are effective agents todecrease blood glucose level. One of the most important side effects of this drugsare the effect on bone,especially in postmenopausal women. Studies have shownthat PPAR? activation with TZDs increases the differentiation of precursor cellsinto adipocytes and inhibits their differentiation to osteoblasts.The purpose of this study is to evaluate the effect of diabetes and TZDs onbone. We used postmenopausal wistar rats because previus studies have shownthat the effect of TZD on bone is apparent in older rats and in estrogen-deprivedrats. Our study was the first study of postmenopausal diabetic wistar rats toevaluate the effect of TZDs on bone.İn this study we used 16 postmenopausal wistar rats. Animals weregrouped as follows (4 animals per group): 1) Control group 2) Streptozotocin68induced diabetic group without treatment (uncontrolled diabetes) 3)Streptozotocin-induced diabetic group with insulin therapy 4) Streptozotocininduceddiabetic group with rosiglitazone therapy.Compared to the control group trabecular thickness and trabecular bonearea were decreased in the uncontrolled diabetes and rosiglitazone group. İn therosiglitazone treated group trabecular thickness and trabecular bone area weredecreased compared to the uncontrolled diabetes group. Using insulin to preventhiperglisemi increases trabecular thickness and trabecular bone area. Thehistological examination of the bones showed that uncontrolled diabetes androsiglitazone treatment effects the osteoblast and osteosyte activity negatively.İnsulin treated group had a similar histologic examination to control group.