Sağlıklı bireylerde serum Alanin Aminotransferaz seviyesi ve Alanin Aminotransferaz seviyesini etkileyen faktörler
Serum Alanıne Amınotransferase levels and the factors assocıated with Alanıne Amınotransferase levels ın healthy subjects
- Tez No: 272830
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEĞERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Son yıllarda normal serum Alanin aminotransferaz (ALT) seviyeleri ile ilgili bir çok çalışma bildirilmiştir. Bu çalışmalarda ALT seviyesini etkileyen faktörler ve ALT normalin üst sınır değerinin halen kullanılandan farklı olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde ALT normalin üst sınırını ve ALT seviyesini etkileyebilecek olası faktörleri belirlemekti.Yöntem: Çalışmaya 884 sağlıklı birey alındı. Bu bireylerde serum ALT, açlık kan şekeri (AKŞ) ve kolesterol düzeylerine bakıldı. Karaciğer hastalığı riski en düşük olan grupta ALT normal aralığı ve normalin üst sınırı hesaplandı. Ünivaryant ve multivaryant analizlerle ALT seviyesini etkileyen faktörler saptandı.Sonuçlar: Cinsiyet ve vücut kitle indeksinin ALT seviyesini etkileyen bağımsız değişkenler olduğu saptandı. AKŞ ve kolesterol düzeyinin ise ALT seviyesi ile ilişkisi yoktu. ALT normalin üst sınırı değeri ise kadınlarda 19,9 IU/L, erkeklerde 31,47 IU/L seviyesinde bulundu.Tartışma: Sağlıklı bireylerdeki ALT seviyeleri cinsiyetle farklılık gösterdiği için serum ALT düzeylerinin değerlendirmesinde her iki cinsiyet için ayrı ayrı üst sınırlar belirlenmelidir. Her ne kadar çalışmamızda ALT normalin üst sınırı halen kullanılandan düşük çıkmış olsa da halen kullanılan değerler üzerinde revizyon yapma kararı için daha çok sayıda bireyin alındığı, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, many studies about the normal serum Alanine aminotransferase (ALT) levels have been reported. In these studies, it has been investigated whether the normal levels and the upper limits (UNL) of ALT are different from the currently used values and which potential factors are associated with ALT levels. The purpose of this study was to determine the UNL of serum ALT levels and the factors associated with serum ALT levels in appearently healthy subjects.Methods: A total of 884 healthy subjects were included in the study. Serum ALT, fasting blood glucose and cholesterol levels were measured. Normal ranges and UNL for ALT were computed in the group of subjects with the lowest liver disease risk. Univariate and multivariate analyses were performed to determine the factors associated with the ALT levels.Results: Serum ALT levels were independently associated with sex and body mass index whereas there were no association with age, fasting blood glucose and cholesterol levels. UNL for serum ALT levels in males and females were computed as 19,9 IU/L and 31,47 IU/L respectively.Conclusion: Because serum ALT levels in healthy subjects is associated with sex, UNL for serum ALT levels in males and females should be defined seperately. In our study, UNL for ALT levels were determined to be lower than the current values. However, in order to make a firm desicion for the revision of UNL for ALT levels, we need further studies based on larger populations.