Hiperprolaktinemili hastalarda makroprolaktin ölçümünün değerlendirilmesi
Assesment of macroprolactin measurement in patients with hiperprolactinemia
  1. Tez No: 272849
  2. Yazar: AYŞEGÜL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ALİYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma ile endokrinoloji polikliniğine başvuran idiopatik hiperprolaktinemili hastaların serumunda, makroprolaktin ölçümünün PEG çöktürme yöntemini kullanarak değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya 38 kadın 5 erkek toplam 43 hasta dahil edildi. PRL miktarı ECLİA yöntemi ile ölçüldü. % 25'lik PEG 6000, distile su ve fosfat tamponu olmak üzere iki farklı şekilde hazırlandı. PEG ile çöktürme sonrası süpernatanda PRL öçümü yapıldı.Geri kazanım oranı % 40'ın altında olanlar makroprolaktinemi olarak değerlendirildi. 43 hastanın 6`sında makroprolaktin pozitif bulundu. Makroprolaktini pozitif bulunan hastaların total PRL değerleri 100 ng/ml nin altındaydı. İki farklı PEG çözelti ile çöktürme işlemi sonrası ölçülen monomerik PRL seviyeleri arasında güçlü pozitif korelasyon görüldü. PRL ölçümünün doğruluğunu ortaya koymak için kontrol numunelerinde yaptığımız çalışma içi CV kontrol 1'de % 1, kontrol 2'de % 1.3; günler arası serum 1'de % 3.4, serum 2'de % 2.5 bulundu.Hiperprolaktinemili hastalarda makroprolaktinemi varlığı akla getirilmesi gereken önemli bir sebeptir. Fosfat veya su ile hazırlanabilen PEG çöktürme yönteminin her ikisininde kullanılabileceği ve her laboratuvarınmakroprolaktinemiyi tespit etmek için bir stratejisinin olması gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the idiopathic hyperprolactinaemic patients serum, who applied to endocrinology polyclinic and to measure the macroprolactin with PEG precipitation method in this patients.The study include 38 women and 5 men at total 43 patients.PRL level measured with ECLİA method.The PEG 6000 at % 25 was used with two different materials as distile water and phosphate buffer.After precipitation with PEG the PRL is measured in the supernatant.The recovery below the % 40 reffered as macroprolactinaemic.İn 43 patient, the macroprolactin of the six patients were positive.The total PRL levels were below the 100 ng/ml in the macroprolactin positive patients.The strong positive corelation was found between the monomeric PRL levels which measured with two different PEG precipitation methods.To confirm the accuracy of the prl measurement in control samples intraassay CV?s % were control 1; % 1 and control 2; % 1.3.Another hand at day to day control CV?s were, control 1; % 3.4 and control 2; % 2.5.In hyperprolactinaemic patients the macroprolactinaemia should be come to mind as an important reasen.In PEG precipitation method both the phosphate and distile water can be used and each labrotary should own strategy to determine the macroprolactin.