Post industrial society: illusion or reality
Endüstri sonrası toplum: yanılsama ya da gerçeklik
- Tez No: 27285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA RAŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
öz ENDÜSTRİ SONRASI TOPLUM: YANILSAMA YA DA GERÇEKLİK ÇAKMUR, Barış Yüksek Lisans Tezi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Raşit Kaya Eylül, 1993, 103 sayfa. Bu çalışmada Endüstri Sonrası Toplum Kuramlarının sosyal teori içindeki yeri ve önemi tartışılmıştır. Bu çerçeve içinde, söz konusu kuramların gelişmesi kendi tarihsel bağlamında değerlendirilmiştir. Buna göre, bu kuramsal çerçevenin oluşturulmasında başat öneme sahip birbiriyle ilişkili iki anlayışın -birincisi pozitivist tarih anlayışıdır ve sanayi sonrası toplum kuramlarının metodolojik zeminini oluşturur, ikincisi de“ideolojilerin sonu”tezleridir ki birincinin ışığında sanayi sonrası toplum kavramlaştırmalarınm temel öncüllerini oluşturur- çözümlemesi yapılmıştır. Bu bağlamda endüstri sonrası toplum kavramlaştırmalarınm, pozitivist tarih anlayışı temelinde öncelikle, Marksist Tarih anlayışına ve tarihsel analize sistematik bir karşı çıkışı örgütledikleri, ikincisi bunun ışığında sanayi sonrası toplum kuramlarının, teknolojik gelişmenin maskelemesi altında, toplum için yaşanmış gerçeklikten farklı bir“yeni”gerçeklik sundukları savunulmuştur. Bununla beraber, ve yukarıdaki savların ışığında bu kuramların İkinci Dünya Savaşı Sonrası kapitalist birikim sürecinin meşrulaştırılmasma, ve aynı zamanda, kapitalist üretim tarzının yeniden üretilmesine ideolojik bir destek verdiği savunulmuştur. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 217.01.00
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POST INDUSTRIAL SOCIETY: ILLUSION OR REALITY ÇAKMUR, Barış M.S. in Political Science and Public Administration Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Raşit Kaya September, 1993, 103 pages. In this study, the importance of Post Industrial Theories of society, in social theory, is examined. In doing this, the historical context of the development of such a theoretical framework is examined. Accordingly, two interrelated standpoints of which these theories are based on - i.e. the positivistic understanding of history which forms the methodological basis of post industrial conceptions and the“end of ideology ”thesis which forms the basic framework of these conceptualizations in the light of the former- is analyzed. In this context, it is argued that, first, post industrial conceptions of society theories organize a systematic challenge to Marxist understanding of History on the basis of a positivistic methodology and historical analysis, and second, deriving from this, they present a“new”reality for society in the context of technological advancement. In this line, it is argued that, in the context of this“new”reality, these theories gives an ideological support for the legitimization of post Second World War capitalist accumulation patterns and thus, reproduction of capitalist mode of production. Science Code: 217.01.00