Deneysel akut miyoglobinürik böbrek yetmezliği gelişiminde değişik dozlardaki C vitamininin etkileri
The effects of different dosages of vitamin C on experimental acute myoglobinuric renal failure
- Tez No: 272878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Savaş dönemleri ve doğal afetler sırasında kas travmasına bağlı miyoglobinürik akut böbrek yetmezliği epidemik düzeylere ulaşabilir. Oksidatif stres miyoglobinürik böbrek yetmezliği gelişiminde önemli rol oynar. C vitamini, serbest radikalleri temizleyen güçlü bir antioksidandır. Daha önce düşük doz C vitamini'nin miyoglobinürik akut böbrek yetmezliği gelişimini kısmen engellediği gösterildiğinden, bu çalışmamızda orta ve yüksek doz C vitamini'nin ratlarda gliserolle geliştirilen akut böbrek yetersizliği modelindeki etkilerini araştırdık. Çalışmamızda 4 grup rat kullanıldı. 1. grup sağlıklı kontrol olarak alındı, 2. Grup gliserol (8ml/kg, im) uygulanan hastalıklı kontrol grubu, 3. grup gliserolle beraber orta doz C vitamini (150 mg/kg, ip) verilen ve 4. Grup gliserolle beraber yüksek doz C vitamini (300 mg/kg, ip) verilen grup olarak ayrıldı. Nefron fonksiyonun değerlendirilmesi amacıyla üre, kreatinin, endojenik kreatinin klirensi, üriner N-asetil glukozaminidaz enzim aktivitesi ve albumin atılımının üriner kreatinin atılımına oranları, nefron yapısının değerlendirilmesi amacıyla böbrek doku kesitlerinde tubüler nekroz, tubüler apoptotik hücre sayısı ve tıkaç oluşumu değerlendirildi. Nefron hasarı gelişiminde oksidatif stresin etkisini belirlemek amacı ile serum malonil dialdehit düzeyi, süperoksit dismutaz ve eritrosit içi katalaz aktivitesi incelendi.Bulgularımız, ratlarda gliserolle oluşturduğumuz miyoglobinürik böbrek yetmezliği patogenezinde artmış oksidatif stresin önemli rol oynadığını; C vitamini uygulaması ile oksidatif stres ve yapısal-fonksiyonel nefron hasarı gelişiminde anlamlı azalma oluştuğunu; 150 mg/kg C vitamini uygulaması ile elde edilen koruyucu etkinin 300 mg/kg uygulama ile anlamlı olarak arttığını göstermektedir. Deneysel modelde saptadığımız bu olumlu etkilerin klinik çalışmalarda da gösterilebilmesi durumunda, diyaliz tedavisinin uygulama olanağının imkansız hale gelebildiği deprem gibi büyük felaket durumlarında C vitamini tedavisinin insan sağlığı açısından olumlu katkılar sağlayabileceği düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In wars and natural disasters myoglobinuric acute renal failure can reach epidemic proportions. Oxidative stress plays a major role in the development of acute myoglobinuric renal failure. Vitamin C is a powerfull antioxidant which shows its action by scavenging free oxygen radicals. A partial effect of low dose of vitamin C on acute myoglobinuric renal insufficiency was shown before, therefore, we aimed to investigate the protective effects of different doses of vitamine C on acute myoglobinuric renal failure. Four groups of rats were used. Group 1 enrolled as healthy subjects; group 2 glycerol injected (8 ml/kg, im) group; group 3 Vitamin C (150 mg/kg, im) injected immediately after the glycerol injection which was defined as middle dose vitamin C group and group 4 Vitamin C (300 mg/kg, im) injected immediately after the glycerol injection which was defined as high dose vitamin C group. We investigate urea, creatinine, glomerular filtration rate, N-asetile glucose aminidase/Urine creatinine ratio and urine albumine excreation/Urine creatinine ratio to determine nephron functions. Tubular necrosis, apoptosis and cast formation was investigated to define renal architecture. Serum malonyl dialdehide, superoxide dysmutase and erythrocyte catalase activity was studied to investigate the role of oxidative stress on renal dysfunction. We found that; oxidative stress plays a major role on myoglobinuric renal failure, after vitamin C usage oxidative stress was decreased, architectural and functional renal insufficiency was decreased and 300 mg/kg Vitamin C protected the kidneys more than 150 mg/kg vitamin C. Therefore vitamin C usage, espeacially after natural diasasters such as earthquakes where effective hemodialysis could be difficult, could have benefits on human health.