Consumer percaptions of price promotions
- Tez No: 27309
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP KÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Son yıllarda ürün fiyatının, 'satın alma karan'ndaki karmaşık belirleyiciliği konusuna artan ilgi gösterilmektedir. Bu çalışma, pazarlama kanşımındaki çeşitli araçlar hakkında kısa bir literatür incelemesinden sonra, fiyat ve promosyonun, ve özellikle de fiyat promosyonlarının bu karışımdaki rolünü vurgulamaktadır. Komünikasyon konusu çerçevesinde promosyon hakkında bir incelemeden sonra, tüketicinin fiyat promosyonlarını algılamalarının çeşitli yönleri araştırılmıştır. Pratikte bu çalışma çerçevesinde, tüketicilerin fiyat promosyonlarını algüamalannın oluşumu ve kullanımı üzerine bir model kurulup, bir saha araştırması tüketicinin fiyat mdirimleri hakkındaki bilgi düzeyinin tahmininde kullamlmıştır.Aynca, hangi tip tüketicilerin fiyat promosyonları hakkında daha bilgili oldukları araştırılmıştır. Sonuçlar, ailenin ana alışverişini üstlenenlerin arada bir alışverişe çıkanlara göre, fiyatlar hakkındaki mağaza yayınlarını genellikle okuyanların okumayanlara göre, kadınların erkeklere göre fiyat indirimleri hakkında daha bilgili olduklarım düşündürmektedir. Sonuçlar, ayrıca, mketicinin daha sık fiyat indirimi uygulanan ürünlerin fiyat manimi frekansı üzerine daha sağlıklı fikir sahibi olduğunu ve gelecek fiyat promosyonları hakkındaki beklentilerin geçmiş promosyon sayısı ile bağlantısını göstermektedir. -ı/ı-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, there has been a growing awareness of the complex role of price as a determinant of 'purchase decision'. This study, after a short literature review on various tools in marketing mix, emphasizes price and promotion's and especially price promotion's roles in this mix.After a detailed review of promotion in a communicatons context; investigates several aspects of consumer perceptions of price promotions. Practically, in the context of this study, after presenting a model describing how consumers develop and use perceptions of price promotions, results of a field research is used to estimate the degree of consumer knowledge about price deals.Additonally, some demographic variables are counted for to test hypotheses about the relationship between consumer characteristics and their perceptions of price promotions. Findings suggest that those consumers who are the primary shoppers of their households, who usually read store fliers that advertise items on sale, who are from larger families, and lower income groups are more knowledgeable about deal activties.Findings further indcated that the accuracy of opinions about the deal frequency is higher for more frequently promoted products; and consumer expectations about future promotions are associated with the number of past promotions. -II-