Kamu çalışanlarında tükenmişlik olgusu TÜVASAŞ örneği
Burnout fact in government employees : TUVASAS?s example
  1. Tez No: 273109
  2. Yazar: HARUN ERGENE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tükenmişlik kavramı, özellikle insan kaynakları yönetimi için önemli bir kavramdır. Çalışanların aile ve iş hayatında yıkıcı etkileri olabilir. Tükenmişlik sendromu yaşayan bir çalışanın psikolojisi bozulur ve iş tatminsizliği yaşar. Ayrıca sorun yaşayan insan zamanla işinden ve iş yerinden uzaklaşmaya başlayacaktır. Tükenmişlik yaşayan bir birey işe gitmek istemeyecek ve ne iş hayatından ne de sosyal hayatından zevk almayacaktır. Bu da depresyona girmesine sebebiyet verecektir.Araştırmacılar, tükenmişliğin psikolojik bir olgu olduğu konusunda fikir birliğindeyken tükenmişliğin tanımını farklı olarak yapmışlardır. Bu konuda özellikle son 20 yıldır çok sayıda kitap ve makale yayımlanmıştır. Tükenmişliği anlamak üzere Maslach Tükenmişlik Envanteri geliştirilmiştir. Literatürde Maslach'ın tükenmişlik ölçeği, çok boyutlu tükenmişlik modeli veya Üç Boyutlu Tükenmişlik Modeli gibi değişik isimlerle anılmıştır. Bu model;1-Fiziksel yorgunluk ve bitkinlik hissi2-İş ve hizmet verilenlerden soğuma, uzaklaşma şeklinde psikolojik yorgunluk3-Kendi kendinden şüphelenmeyi içeren ruhsal yorgunluk düzeylerini tespit etmeyi hedeflemiştir.Maslach modeline göre tükenmişliğin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve düşük kişisel başarı hissi olmak üzere üç boyutu bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir kamu işletmesi olan ve ülkemizde yolcu vagonu imalatı ve onarımı yapan tek işletmesi olan Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) beyaz yakalı çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin tespit edilerek mevcut sorunlarının tespiti, alınabilecek bireysel ve kurumsal tedbirlerin belirlenerek insan kaynakları yönetimi çerçevesinde öneriler geliştirmektir.Çalışmada yöntem olarak Maslach'ın tükenmişlik ölçeği kullanılarak anket uygulanmış ve anket sonuçlarına göre tespit edilen bulgular ışığında çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Burnout is especially an important concept for human resources management. Burnout may damage business life and family life of employees . If someone has a burnout in his life , he will be depressed and dissatisfied in his job. Furthermore, the person who has a burnout in his life will start to take a dislike to his job and workplace. The person who has a burnout in his life doesn?t want to go to his job . The person enjoyes neither his job life nor his social life. This statement causes him to be depressed .Researches shows that burnout is a phsychological concept. On the other hand, researchers define burnout in many different way . In the last 20 years, it has been published a lot of books and articles about burnout . Maslach Burnout Inventory has been developed in order to understand burnout .Maslach Burnout Inventory in the related literature has been named differently such as ?multidimensional burnout model ? or ?three dimensional burnout model? etc.. This model has aimed at the following points :1-to determine the levels of phisycal fatigue and burnout feeling2-to determine the levels of the psychological fatigue emerged by way of feeling antipathy from employees , work and serviced persons3-to determine the level of the psycological fatigue concerning suspecting about him/herselfAccording to Maslach Burnout Model , there are three dimensions consisting of emotional exhaustion, desensitization and low personal success sense . The aim of this study is to discover what level of burnout of the officials working in Turkiye Vagon Sanayi AS. (TUVASAS) which is only one stated ? owned company in the fields of manufacturing and repairing of every kind of passenger coaches in Turkiye . Moreover , in this study , it will be determined what problems and their precautions are . Thus, on this subject, it will be developed a series of solution suggestions in the frame of human resources management.In this work, the method followed is that it is carried out a poll by ?Maslach Burnout Inventory?. In the view of these findings obtained according to this poll, it has been aimed at developing the solution suggestions.