Kur-an-ı Kerim'e göre ruhi hastalıklar
According to the Quran spritual diseases
- Tez No: 273110
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
İnsan ne bilgisayar gibi bir makine ne de, yeme içme, cinsellik ve korunma dürtüleri ile hayatını devam ettiren bir varlıktır. O ruh, nefis, akıl, kalb ve vicdan sahibi olarak insandır.Amacımız, insanın manevî yönünü oluşturan bu kavramları Kur'ân-ı Kerim ve psikoloji ilminin ışığında inceledikten sonra, maddî yönü oluşturan bedene musallat olan hastalıklar gibi, bu manevî yöne musallat olan hastalıkları tesbit edip, yine Kur'ân-ı Kerim ve psikoloji ilminin rehberliğinde çarelerini ortaya koymaktır.İnsanların ruh konusundaki merakları ve ruh hastalıkları, özellikle psikolojik açıdan, araştırılmaya değer bir konudur. Asrımızda ruh hastalıkları olarak ifade edilen ve beyin kimyasının bozulması ile meydana gelen psikolojik rahatsızlıklar artmış, bu sebeple asrımız 'stres' asrı olarak anıla gelmiştir. 'Asrın vebası' kanserin bile sterese bağlı 'psikosomatik' bir hastalık olduğu söylenebilir.Psikiyatristler ruh hastalıklarını, beyindeki seratonin, dopamin ve noradrenalin gibi kimyasal maddelerin dengelerinin bozulması sonucu ortaya çıkan organik hastalıklar olarak görürler.Kur'ân-ı Kerim 'ruh' hakkında fazla bilgi vermemiştir. Ancak verdiği az bilgi ile beraber kalb ve nefis hakkında verdiği bilgilerden, ruhun faaliyet alanı olan beyinin işleyişi ile idrak, şuur ve duygular halinde arzular oluştuğu anlaşılmaktadır.İdrâk gücü olarak akıl, şuur ve vicdan âletleriyle duyguları dizginleyip olması gereken seviyede tutabilirse, ruhun tezahürleri olan akıl ve duygular sağlıklı olmuş olur. Eğer akıl nefsin baskıcı gücü (hevâ) karşısında kontrol gücünü kaybederse, haramlar birer mikrop gibi 'kalb'i istilâ ederler. Haramların istilası altındaki kalb de haramın ismine ve büyüklüğüne göre hastalanır. Hastalanan kalb, pas tutar, şüpheleri yaşar ve kör olur. Ölmüş bir kalbe de, daha fazla zarar saçmaması için mühürlenen sağlıksız bir iş yeri gibi, Yüce Allah tarafından 'mühür' basılır.Kur'ân-ı Kerim detaylı bir şekilde, bu hastalıklara yakalanma sebeplerini, korunma yollarını ve kurtuluş çarelerini anlatmaktadır.Konu, din ve pozitif bilim iş birliğiyle incelenmesi gereken konudur. Bu sebeple oldukaça kapsamlı olup, ilâhiyât bilgisinin yanında tıb ve psikolj bilgisini de gerektirmektedir. Bu sebeple, çalışma boyunca, Bakırköy ve Manisa'daki Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki yetkililerin ve bağımsız çalışan uzman psikiyatrislerin desteğini aldık.Çalışmamız ilerledikçe, din ile bilimin birbirine şüphe ile bakmak yerine, bir arada ve uyumlu bir şekilde yaşayabilecekleri günlerin yakın olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Human being is neither a machine nor a computer just eating and drinking or having a sexuality, and the impulse to protect and continue his life. It is a man of a compound of spirit, soul, mind, heart and conscience.Our aim is to find a cure for the Spritual Diseases of human as well as his Diseases of body under the curcumtances of examining of the light of Quran and psychology science then to put some solution.People wondered about the spirit and mental illness, particularly psychological, is a subject worthy of study. In our century, expressed as mental illness and brain chemistry that occur with the breakdown of psychological distress increased, therefore, our century 'stress' has come to be known as a century. 'Plague of the century', even of cancer due sterese 'psychosomatic' may be said to be a disease.Psychiatrists and mental illness, brain serotonin, dopamine and noradrenaline impaired as a result of the balance of chemicals such as organic diseases as they arise.The Holy Quran 'spirit' has not given much information about. However, little information is given with the information given from the heart and soul, the soul's activities with the realization that the functioning of the brain, consciousness and feelings are understood to occur in the form of desire.Perceptivity as mind, consciousness and conscience and should be reined âletleriyle feelings could keep the level, of manifesting the spirit of the mind and emotions can become healthier. If you think of the repressive power of soul (hevâ) loses control power in the face, and a microbe, such as unlawful 'shall kalb'i invasion. Forbidden under the invasions of the sacred heart of the sick according to the name and size. Sick heart, the amount of rust, is blind and lives suspicions. Died from a heart, be sealed to prevent further hair loss, such as an unhealthy place of business, by Almighty God 'seal' is printed.The Holy Quran in a detailed way, the reason of getting this disease, and ways to protect their salvation is described.Issues, cooperation with religious and positive sciences should be examined is the issue. Oldukaça therefore be comprehensive, and theology in addition to his medical needs and psikolj information. Therefore, throughout the study, and in Manisa Bakirkoy Mental Hospital officials and independent experts working in the support we received psychiatrist.Our work progresses, religion and science, instead of looking at each other with suspicion, they can live together in harmony and close of the day was observed.