Dünyada ve Türkiye'de mevduat sigortası
Deposit insurance in the world and in Turkey
- Tez No: 63744
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
II ÖZET Ülkemizde, 1994 yılında yaşanan ekonomik kriz neticesinde üç bankanın (Türkiye Turizm Yatırım ve Dış Ticaret Bankası A.Ş.-TYT Bank A.Ş./Marmarabank A.Ş.-Marbank A.Ş./Türkiye İthalat ve İhracat Bankası A.Ş.-lmpexbank A.Ş.) iflas etmesiyle yaşanan bunalım“Mevduat Sigortası Sistemi”nin gündeme gelmesine sebep olmuş ve tartışmalar günümüze kadar ulaşmıştır.Bu tartışmalar, bankacılık sektörünün mali sistemdeki yerinin önemini ortaya koymuştur. Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de bankacılık sektörünün finans kesimi içindeki yeri oldukça önemlidir.Özellikle ticaret bankaları sistemde ağırlıklı olarak yer almaktadır. Mali sistemde güven unsurunun arzettiği önem büyüktür. Bu açıdan getirilen en önemli düzenleme 'Mevduat Sigortası'dır.İlk defa,1930'larda A.B.D.'nde kurulan mevduat sigorta sistemlerinin ortak amacı, mali kurumlardan ani para çekilmelerinin önlenmesi olarak belirmiştir. Daha sonraki yıllarda, mevduat sigorta sistemleri, bankaların iflas öncesinde gerekli müdahalelerin yapılarak sisteme kazandırılmalarını sağlama doğrultusunda gelişme göstermiştir. Oldukça eski bir geçmişe sahip mevduat sigortası, hemen hemen tüm ülkelerde uygulanmakta ve ortak bazı özellikler taşımaktadır. Genelde devlet kontrolünde olan mevduat sigorta sistemleri çoğunlukla bankaların sigortaya mecburi katılımını şart koşmaktadır.Ayrıca,yine çoğu ülkede, mevduat belli limitler dahilinde korunmaktadır. Ülkemizde.mevduatı sigortalamakla ilgili gelişmeler oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. İlk defa 1933 yılında Mevduatı Koruma Kanunu ile bankalara devlet müdahelesi detaylı bir şekilde düzenlenmiş, daha sonra, 1936'da 2999 Sayılı Bankalar Kanunu yürürlüğe girmiş ve mevduat belli oranlarla güvence altına alınmıştır. 1960-1 983 yıllan arasında.bahsi geçen kanunda bazı değişiklikler yapılmış.bu dönem 1983 yılındaki 70 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sona ermiştir.m Ülkemizde tasarruf mevduatının korunmasıyla ilgili son gelişme ise, halen devam etmekte olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) uygulamasıdır.Fon'un kuruluş amacı bankacılıkta güven ve istikrarı korumak.bankaların mali bünyelerini güçlendirmek ve bankalardaki tasarruf mevduatını sigorta etmektir. 1994 yılı öncesinde ekonominin ülkemizde çıkmaza girmesiyle.bahsi geçen yılın bahar aylarında üç banka (T.Y.T. Bank A.Ş.,Marmarabank A.Ş. ve Impexbank A.Ş.) iflas etmiş ve yaşanan paniği önlemek için tasarruf mevduatına getirilen güvence 5 Mayıs 1994'te %100'e çıkarılmıştır.Dönemin hassaslığı açısından yerinde alınmış bir karar olan tam güvence uygulaması, her ne kadar mali sistemde istikrar sağlamışsada, halen uygulamada olması bazı sakıncalar içermektedir.Ayrıca.TMSF.diğer ülkelerdeki sigorta kuruluşlarına nazaran daha sınırlı yetkiler taşımakta, bu açıdan, daha verimli ve etkin bir çalışma sağlanabilmesi için eleştiri getirilebilir bir nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In our country;the result of the economical crisis in 1994;three banks (TYT Bank A.Ş.;Marbank A.Ş.;lmpexbank A.Ş.) have gone bankrupt and the crisis has outcomed“Deposit Insurance System”;with the continued discussions uptill today.These discussions have brought the importance of Banking Sector in financial system. Like the other devoloping countriesjn Turkey;the banking sector has an important point in financial sector. Especially;the comercial banks take the great portion from the financial system. In financial system;the importance of the confidence component is great.From this point of view;the most important arrangement is the“Deposit lnsurance”.For the first time.the deposit insurance systems have been established in U.S.A. about 1930 and their common aim is to prevent the sudden getting money from the financial associations.After following years, the deposit insurance systems have been developed to gain to the system;before the bankrupting of the banks. The deposit insurance,who has a very old pastjs being applied in all about countries and have some common characteristics.Generally;the deposit insurance systems who have been controlled by the govemement, usually obligates the banks to be added to the insurance systems.Speciallyjn majority of these countries.some parts of the deposits are being taken in gurantee. In Turkey.the studies about to insure the deposit depend upon the old times.Firstin 1933,with Deposit Protection Law;the govemement invertention,to the banks have been arranged with details. Then after in 1936,the 2999 numbered Banking Acthas been in validity and the deposits have been taken in gurantee. Between the years 1960-1983, some revisionshave been made in following law.and this period have been concluded with the 70 numbered govemement decision of valid law in 1983. The last development about the protection of the saving deposit is the“Saving Deposit Insurance Fund”who is still valid.The aim of the establishment of this fund is;trust in banking;and to protect the stabilization;to strengthen the banking financial structure.and to insure the saving deposit in banks. In the beginning of 1994 with the advance of the economical crisis;three banks (TYT Bank A.Ş.,Marmarabank A.Ş. and Impexbank A.Ş.) have gone bankrupt and to prevent the panic,the guarantee exceeded to %100 to the saving deposit in 5 May 1994.Althought it made stability in financial system;the complete guarantee;the best decision in this sensitive period ;also has some drawbacks in practice. Especially“Saving Deposit Insurance Fund”according to other countries, insurance associations has some limited authorities.because of that it can be critisized for not being more productive and not performig active studies.